Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Występy chóru CAPPELLA CORALE VARSAVIANA na Ukrainie

Występy chóru CAPPELLA CORALE VARSAVIANA na Ukrainie

W czerwcu-lipcu 2018r. odbędzie się szereg koncertów z udziałem chóru „CAPPELLA CORALE VARSAVIANA”.

W programie utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomułki, Grzegorza Gerwazy Gorczyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Mikołaja Góreckiego, Juliusza Luciuka, Józefa Swidera, Bartosza Kowalskiego i białoruskiego kompozytora Dzimitry Lubina oraz ukraińskiego kompozytora Bogdana Segina.

Program występów:

– 29 czerwca 2018 Kijów (Kościół św. Aleksandra o 19:30 godz.),
– 30 czerwca 2018 Żytomierz (Żytomirska Filharmonia o 16:00 godz.),
– 1 lipca 2018 Chmielnicki (Chmielnicka Filharmonia o 17:00 godz.),
– 3 lipca 2018 Lwów (Lwowska Filharmonia o 19:00 godz.).

Organizator występów Fundacja „Pro Musica Viva”, imprezy odbywają się pod finansowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski.

Kapela „Cappella Corale Varsaviana” została założona w 2007 roku za inicjatywy dyrygenta Romana Rewakowicza. Zespół jednoczy fanów muzyki chóralnej różnej epoki i okresów historycznych.

Członkami choru są profesjonalni muzycy – absolwenci i studenci wyższych szkół muzycznych Polski. Kapela uczestniczyła w licznych nagraniach muzycznych do kina w kraju i za granicą przez takich kompozytorów jak Jan A. Kaczmarek (laureat Premii „Oskar” za muzykę do kina), Stanisław Syrewicz, Michał Lorenc i inni.

Zadaniem Fundacji „Pro Musica Viva” jest upowszechnianie kultury muzycznej – zwłaszcza tej, która składa się na tradycję kultury wysokiej, wyznaczonej w przeszłości przez Bacha, Beethovena, Chopina, a dziś Brittena czy Lutosławskiego.

Od wielu lat budują polsko-ukraińskie „muzyczne mosty” promując muzykę polską w Ukrainie i ukraińską w Polsce.

Ukraińska kultura wysoka praktycznie nie istnieje w polskiej przestrzeni publicznej – polskie filharmonie nie grają muzyki ukraińskiej, nie znajdzie się także repertuaru ukraińskiego w polskich teatrach operowych i dramatycznych. Stąd koncentracja na muzyce ukraińskiej, której w działaniach Fundacji przydzielamy szczególną uwagę.

Pro Musica Viva – aby muzyka żyła! Taki cel stawia sobie Fundacja organizując różne przedsięwzięcia i starając się promować muzykę, która ma znamiona harmonii, chociaż niekoniecznie jest szeroko znana.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji http://www.polinst.kyiv.ua/, 19.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code