Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wystawa rysunków Karla Sestero de Lauterekena w Żytomierzu

Wystawa rysunków Karla Sestero de Lauterekena w Żytomierzu

W dniu 30 października br. miałam okazję zobaczyć unikatową wystawę rysunków Karla Sestero de Lauterekena, która umieszczona jest w sali wystaw czasowych w Żytomierskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia założenia oddziału sztuki w Muzeum oraz 130-lecia podróży artysty guberni Kijowskiej i Wołyńskiej.
Karl Sestro de Lautereken pracował z stylu krajobrazu dokumentalno-architektonicznego. Eksponowane rysunki przedstawiają zabytki architektoniczne i krajobrazy Żytomierza, Berdyczowa, Korostyszowa i Staniszówki.

Seria rysunków, które po raz pierwszy pokazano w muzeum, przywieziona została do Żytomierza w roku 1958 z Państwowego Muzeum Sztuk Pięknych Ukraińskiej URSR (obecnie – Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy). W ciągu 25 lat rysunku były odnawiane i odpowiednie nie były pokazane wcześniej, nad renowacją rysunków pracowali specjaliści z Narodowego Centrum Badań i Restauracji Ukrainy.

Przedstawione rysunki powstały od maja do września 1889 roku. Nie wiadomo, w jakim celu autor wykonał swoje rysunki. Istnieje wersja, że on przygotowywał do wydania albumy miejscowości historycznych, które były popularne w drugiej połowie XIX wieku.

Ale w tamtych czasach rysunki z gazet i czasopism, a także pocztówki, zostały wyparte przez zdjęcia dużych miast i małych wiosek. Dlatego artysta popełnił błąd, próbując konkurować ze zdjęciami, ponieważ powtórzył już rozpowszechnione obrazy różnych obiektów, które zostały wykonane przez innych fotografów. Jednak najciekawsze w tej serii rysunki, które nie powtarzają się na istniejących zdjęciach. Oznacza to, że możemy zobaczyć szereg nietypowych krajobrazów, ulic, nieistniejących już obiektów architektonicznych, które pozwalają zanurzyć się w historycznej przeszłości Żytomierza, Berdyczowa, Korostyszowa i Staniszówki.

Także w kasie Muzeum można kupić kartki z rysunkami artysty amatora Karla Sestero de Lauterekena.

Obecnie, Muzeum Krajoznawcze jest nie czynne ze względu kwarantanny, jednak jak zapowiadano wcześniej, wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2021 roku.

Walentyna Jusupowa, 7 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code