Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wystawa „POLACY ŻYTOMIERSZCZYZNY – WCZORAJ I DZIŚ” została pokazana w szkołach obwodu żytomierskiego

Wystawa „POLACY ŻYTOMIERSZCZYZNY – WCZORAJ I DZIŚ” została pokazana w szkołach obwodu żytomierskiego

Wystawę fotograficzna „Polacy Żytomierszczyzny”, która została zaprezentowana w ubiegłym roku w Żytomierzu, pokazano także w szkołach obwodu.

W listopadzie 2018 roku, dzięki dyrektorowi ogólnokształcącej szkoły I-III stopnia Panu Olegowi Chomiaku wystawę pokazano uczniom, nauczycielom i mieszkańcom miasteczka Dowbysz.

A w dniach 18 lutego – 1 marca br. dzięki dyrektorowi ogólnokształcącej szkoły I-III stopnia Panu Aleksandrowi Kuzniecowu, w ramach dnia „Języka ojczystego” oraz tygodnia tematycznego „Nasze korzenia”, wystawę pokazano także w miejscowej szkole w Marianówce.

Wystawa przedstawia tematyczne sekcje poświęcone historii – „Skąd wzięli się Polacy na Żytomierszczyźnie”, „Polacy podczas II wojny światowej”, „Odrodzenie Polskości na Żytomierszczyźnie w latach 90. XX wieku” oraz współczesności – „Polonia w XXI wieku”, „Polskie media”, „Nauka języka polskiego”.

Dziękuję bardzo dyrektorom szkół za współpracę, za zainteresowanie i chęć angażowania uczniów, młodzież, miejscowych mieszkańców do poznania wspólnej historii, wspólnych korzeni, znanych postaci.

Chciałabym przypomnieć, że w ubiegłym roku w październiku w Żytomierzu była pokazana wystawa fotograficzna „Polacy Żytomierszczyzny – wczoraj i dziś”, który odbyła się w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Państwowości Ukrainy w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wtedy organizatorem uroczystości była Obwodowa Organizacja Społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, a współorganizatorami: Dom Polski w Żytomierzu, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie oraz „Gnatyuk Art Center” w Żytomierzu.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 2 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code