Jesteś tutaj: Home » inne » Wystawa o Ukraińcach w Oświęcimiu

Wystawa o Ukraińcach w Oświęcimiu

O tym, że 100. Lwowska dywizja 60 Armii 1. Ukraińskiego frontu otwierała bramę głównego obozu w Auschwitz oraz zobaczyć zdjęcia z natarcia na resztki nazistowskich wojsk w sąsiednim obozie Birkenau, główny udział w którym wzięła 107. Krzemieniecka dywizja pod dowództwem połtawczanina Wasyla Petrenki, można będzie odwiedzając wystawę dokumentów i zdjęć pt. „Obóz koncentracyjny Auschwitz – Ukraiński wymiar”, poświęconych Ukraińcom więzionym w Auszwitz i wyzwolicielom obozu.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w Kijowie w 70. rocznicę jego uwolnienia – 26 stycznia o 12.00 w Narodowym Muzeum Wojny Ojczyźnianej (ul. Ławrska 24).

Około 300 eksponatów opowiedzą o ukraińskich więźniach nazistowskiego obozy zagłady i żołnierzy Pierwszego Ukraińskiego frontu, którzy uwalniali obóz. Wystawa „Obóz koncentracyjny Auschwitz – Ukraiński wymiar” stanie się pierwszym w cyklu upamiętnień 70-lecia zakończenia II wojny światowej.

Wszystkie przedstawione dokumenty, rzeczy osobiste więźniów, broń i zdjęcia pochodzą z Narodowego Muzeum Wojny Ojczyźnianej w Kijowie i Muzeum Narodu Żydowskiego i Holokaustu w Dniepropietrowsku.

Wśród eksponatów można będzie zobaczyć rysunki i szkice grafika 1. Ukraińskiego frontu – kijowskiego Żyda Zinowija Tołkaczowa, który, jako jeden z pierwszych zobaczył Auschwitz po wyzwoleniu. Przerażony bestialstwem Nazistów stworzył serię szkiców „Oświęcim” i „Kwiaty Oświęcimia”.

W otwarciu wystawy wezmą udział minister kultury Ukrainy Wiaczesław Kyrylenko, prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodumur Wiatrowicz, dyrektor Instytutu Historii Ukrainy NAN Wiaczesław Smolij i inni.

Eksperci uważają, że wśród 1,3 miliona osób, które trafiły do Auschwitz-Birkenau, było 15 tysięcy Ukraińców – jeńców wojennych, deportowanych za sprzeciw niemieckim władzom lub uciekinierów z prac przymusowych w III Rzeszy.

Słowo Polskie, 25.01.16 r.