Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Wykład pt. „Polskie Symbole Narodowe” w Iwano-Frankiwsku

Wykład pt. „Polskie Symbole Narodowe” w Iwano-Frankiwsku

Z okazji setnej rocznicy Niepodległości Polski Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) przygotowało serię wykładów historycznych.

Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy zaprosić Państwa na pierwszy wykład pt. „Polskie Symbole Narodowe”, który wygłoszony zostanie przez dr. hab. Piotra Gołdyna, profesora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autora wielu publikacji na ten temat. Między innymi książki pt. „Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku”.

Podczas wykładu w Iwano-Frankiwksu autor omówi podstawowe symbole narodowe jak hymn, godło i flaga, ale wspomni także o strojach ludowych czy mundurach wojskowych.

Zapowiadana prelekcja odbędzie się w naszej siedzibie przy ul. Strzelców Siczowych dnia 14 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00.

Wykład będzie prowadzony w języku polskim. Wstęp wolny!

Spotkania z historią w 100-cie Niepodległości Polski są organizowane przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

 Zespół Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, 12.04.18 r.

lp

1 Comment

 1. POLSKIE BARWY NARODOWE – HISTORIA
  Polskie biało-czerwone barwy narodowe tym się różnią od takich samych barw innych państw, że mają jako nieliczne w świecie pochodzenie heraldyczne i są określone ustawą z 1831 roku.
  Szereg państw ma także biało- czerwone barwy jako swój symbol. Np. Monaco, Austria, Dania ,Anglia, Szwajcaria, Turcja, Malta, Kanada, Gruzja, Japonia itd.
  Zanim stały się prawdziwie narodowe były przede wszystkim stosowane przez wojsko. Pochodzenie heraldyczne wskazuje na związek naszych barw z herbem naszego państwa. Wywodzą się z dwóch herbów : Królestwa Polskiego i Wielkiego księstwa Litewskiego.
  Symbolizują one największe dzieło naszych przodków – tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów. wspólnego państwa utworzonego w wyniku unii zawartych przez Polskę i Litwę.
  Powstanie naszych barw narodowych można ująć w trzech etapach.
  1. W wyniku unii w Krewie w 1385 roku dokładnie 14 sierpnia łączą się dwa suwerenne państwa, którego królem zostaje Jagiełło-Wielki Książę Litewski.
  2. Ten fakt trzeba było zaznaczyć w nowym herbie państwowym. Tak się złożyło, że na herbach obu państw widniały te same barwy. Tło tarcz herbowych było czerwone, natomiast godła były białe. Królestwo Polskie miało Białego Orła, Wielkie Księstwo Litewskie miało białego Jeźdźca z podniesionym mieczem zwanego Pogonią Litewską.
  Te herby zostały umieszczone przemiennie na czteropolowej czerwonej tarczy herbowej. Na pierwszym honorowym miejscu w górnym rzędzie został umieszczony Orzeł Biały w dolnym zaś rzędzie to miejsce zajęła Litewska Pogoń. Ten nowy herb nowego państwa symbolizował równorzędność łączących się państw przez ponad 600 lat.
  3. Do tego herbu nawiązywała ustawa przyjęta w dniu 7 lutego 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego która głosiła:
  Izba Poselska i izba Senatorska po wysłuchaniu wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednolitej oznaki pod którą winni łączyć się Polacy postanowiły i stanowią:
  Art.1 Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym.
  Art.2 Wszyscy Polacy , a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić maja w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.
  Te uchwalone w toku Powstania barwy narodowe po jego upadku przejęte od wojska przez cywilów symbolizowały państwo którego chwilowo nie było, i naród, który pod nimi wybijał się na niepodległość.
  Mało kto wie, że pomysłodawcą i autorem tej uchwały był Walenty Zwierkowski deputowany z Warszawy na ten Sejm. Jego nazwisko powinno być tak samo znane jak nazwisko Józefa Wybickiego autora Mazurka Dąbrowskiego.
  Uchwałą Sejmu Ustawodawczego odrodzonej Rzeczypospolitej z dnia 1 sierpnia 1919 roku stały się barwami państwowymi.
  Pomimo tego,, że od 2004 roku istnieje Dzień Flagi, którego autorem i pomysłodawca jest Leszek Rodziewicz ,to nadal prawie 99,,9 % Polaków nie ma o tym bladego pojęcia.
  Oryginał ustawy z 1831 roku , która legła u podstaw naszych barw narodowych znajduje się w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code