Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wydawnictwo Bellona wydało książkę „Wyprawa kijowska Piłsudskiego 1920”

Wydawnictwo Bellona wydało książkę „Wyprawa kijowska Piłsudskiego 1920”

Operacja ukraińska rozpoczęta przez Wojsko Polskie 25 kwietnia 1920 roku służyła przede wszystkim realizacji założonego celu politycznego – doprowadzenia do utrzymania państwa ukraińskiego związanego więzami federacyjnymi z Polską.

Z kolei sam marsz na Kijów miał zmusić bolszewików do stoczenia walnej bitwy. Zajęcie Kijowa umożliwić powinno także atamanowi Symonowi Petlurze osadzenie jego rządu w sercu Ukrainy. Kijów miał być stolicą nowego państwa ukraińskiego, a jego zajęcie urastało do wagi symbolu z jednej strony politycznego, z drugiej militarnego. Niestety zamierzeń tych Polakom I Ukraińcom w owym czasie nie udało się zrealizować.

Takie założenia i tezy znalazły się w książce „Wyprawa kijowska Piłsudskiego 1920” autorstwa Lecha Wyszczelskiego wydanej w 2014 roku na 343 stronach w formacie 13 na 20 cm.

Prof. dr hab. Lech Wyszczelski jest profesorem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Specjalizuje się w najnowszej historii wojskowości, zwłaszcza okresu międzywojennego. Jest autorem ponad 300 publikacji, w tym 12 książek.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji wydawnictwa Bellona, 11 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code