Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wycieczka turystyczna do Karpat

Wycieczka turystyczna do Karpat

W lipcu br. Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Klub „Turystyka sportowa” zorganizowały wycieczkę turystyczną do Karpat.

Łączna długość trasy II stopnia trudności wyniosła 57 km. Udział w wycieczce wzięło 15 osób na czele z instruktorem Antonem Nikolajewym, członkiem Studenckiego Klubu Polskiego.

Ruch „Turystyka sportowa” działa przy Studenckim Klubie Polskim od czterech lat. Dzieci i młodzież, w nim uczestnicząca, biorą udział w wędrówkach o różnych poziomach trudności, sportowych zabawach, spływach kajakowych i innych aktywnych zajęciach.

W roku bieżącym wycieczka do Karpat przechodziła przez szczyty Ukrainy w obwodach iwano-frankiwskim i zakarpackim.

Trasa „Sześć wierzchołków” została zaplanowana przez instruktora Antona Nikolajewa i miała na celu zdobycie następujących szczytów: Howerla, Petros, Breskuł, Gutin Tomnatyk, Rebra i Menczul.

Uczestnicy w czasie wyprawy zdobyli najwyższe szczyty Ukrainy, m.in.: – Howerlę (2061 m n.p.m.), szczyt Petros – czwarty na liście najwyższych (2020 m n.p.m.), Breskuł – szczyt o wysokości 1911 m n.p.m., Pożyżewską – szczyt o wysokości 1822 m n.p.m., Dancerz – 1855 m n.p.m., Turkuł – 1933 m n.p.m., Gutin Tomnatyk – 2016 m n.p.m., Brebeneskuł – 2035 m n.p.m., Menczuł – 1998 m n.p.m., Pop Iwan – trzeci pod względem wysokości szczyt 2028 m n.p.m.

W ciągu dziewięciu dni, uczestnicy uczyli się podstaw bezpieczeństwa i zasad prawidłowego zachowania się w górach.

Pod kierownictwem instruktora oni wzmacniali i rozwijali umiejętność zachowania równowagi psychicznej i samodyscypliny.

Młodzież nocowała w namiotach na świeżym powietrzu nad brzegami rzeki Brebeneskuł – wysokogórskiego jeziora, najwyżej położonego jezioro w Ukrainie (1801 m n.p.m.) oraz rzeki Dzembronia. Wieczorami przy ognisku bawili się przy gitarze i wszyscy razem śpiewali polskich piosenek, dowiadywali się o wybitnych Polakach Żytomierza.

„Bardzo się cieszę, że mamy przy naszej organizacji rozwija się taki kierunek jak „Turystyka sportowa”. Cieszę się, że młodzież jest orientowana na zdrowy styl życia, gotowa do trudnych, ale i skutecznych dla zdrowia wyzwań” – mówi Walentyna Jusupowa, Prezes Studenckiego Klubu Polskiego.

Głównym celem działalności ruchu młodzieżowego „Turystyka sportowa”, działającym przy Klubie Polskim, było przede wszystkim zaszczepienie podstaw poprawnego wychowania: podwyższenie poziomu patriotyzmu młodzieży, kształtowanie osobowości człowieka przy uszanowaniu jego prawa do wolności i godności, umiejętność uwolnienia się od nałogów, kształtowanie potrzeby kontaktu z przyrodą, integracja polskiego środowiska młodzieżowego na Żytomierszczyznie.

Bardzo dziękujemy za organizację, wsparcie i realizację projektu Studenckiemu Klubowi Polskiemu. Projekt dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Anton Nikołajew, kierownik grupy „Turystyka sportowa”,
członek „Studenckiego Klubu Polskiego”, 25.07.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code