Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wybuchy i strzały z cekaemów w centrum Winnicy w ramach festiwalu „Winnica – stolica URL”

Wybuchy i strzały z cekaemów w centrum Winnicy w ramach festiwalu „Winnica – stolica URL”

W drugim dniu festiwalu, poświęconym Winnicy, jako miastu stołecznemu Ukraińskiej Republiki Ludowej, odbyła się rekonstrukcja boju między żołnierzami Sił Zbrojnych Armii Południa Rosji (białogwardzistami) a żołnierzami Symona Petlury.

Scenariusz walki przewidywał godzinną rekonstrukcję ze wszystkimi szczegółami życia Winnicy końca drugiej dekady XX wieku. Spokojnie przechadzający się po bazarze mieszkańcy miasta nagle zostają zmuszeni przez rosyjskich żołnierzy do oddania swojego towaru i budowania barykad. Za niepokorę białogwardziści grożą rozstrzelaniem a winniczanie są gotowi wziąć broń do rąk i oprzeć się najeźdźcom.

Nagle zza rogu wyłania się zwiad petlurowców i zaczyna zaczepną walkę z Rosjanami. Ukraiński oddział po krótkiej walce wycofuje się. Białogwardziści cieszą się ze zwycięstwa, kiedy postrzegają, że znacznie liczebniejsza ukraińska formacja pod osłoną pancernika „Petlura” atakuje i przygotowują się do obrony! Strzały z cekaemów, karabinów i pistoletów, paląca się wieża… Po trudnej walce Rosjanie padają ranni i zabici a żołnierze URL świętują zwycięstwo.

Łącznie w rekonstrukcji walki wzięło udział ponad 30 członków różnych grup rekonstrukcyjnych. Na pancerniku zainstalowano prawdziwy „Maksim”, który wypluwał łuski nabojów, chętnie zbierane później przez dzieciaków.

Po udanej akcji wszyscy rekonstruktorzy pod okrzyki „Brawo” zadowolonych widzów odpalili salwę z karabinów i chętnie pozowali do zdjęć.

Organizatorami festiwalu „Winnica – stolica Ukraińskiej Republiki Ludowej” było Winnickie Stowarzyszenie Historyczne przy wsparciu finansowym Rady Miasta.

Jerzy Wójcicki, 15.10.16 r.