Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Wybitni lekarze Polacy z Podola – konferencja naukowa w Winnicy (uaktualnione)

Wybitni lekarze Polacy z Podola – konferencja naukowa w Winnicy (uaktualnione)

19 grudnia Stowarzyszenie Studentów – Medyków im. Macieja Płażyńskiego zorganizowało w Winnicy konferencję “Wybitni lekarze Podola”.

Studenci Anna Kołbasiuk, Wiktoria Gajduczyk odszukali w archiwach oraz innych źródłach materiały o życiu, pracy lekarskiej oraz naukowych osiągnięciach lekarzy- Polaków, którzy mieszkali na kresowym Podolu, wnosząc znaczący wkład w rozwój miejscowej i światowej medycyny. Włodzimierz Wysоkowicz, Józef Rolle — to  powszechnie znane z podręczników nazwiska, ale mało kto wie, że np. Włodzimierz Wysokowіcz urodził się 2 (14 marca) 1854 roku na kresach I Rzeczypospolitej Polski – w Gajsynie. Od 1884 roku on pracował na stanowisku profesora Charkowskiego Uniwersytetu, a od 1895 — jako profesor Uniwersytetu Kijowskiego. Wysokowicz napisał masę prac w dziedzinie patologicznej anatomii, bakteriologii oraz epidemiologii i jest uważany za jednego z twórców nauki o immunitecie.

Bardzo ciekawą figurą światowej medycyny był Józef Antonie Rolle (1830-1894), który urodził się na wsi Rola Szarogrodzkiego rejonu. Józef Rolle, z zawodu lekarz-psychiatra, ukończył Kijowski Uniwersytet, był członkiem-korespondentem Krakowskiej Akademii Nauk, członkiem honorowym Podolskiej Akademii Nauk (od 1863 roku), założycielem stowarzyszenia polskich lekarzy w 1859 roku w Kamieńcu-Podolskim, założycielem medycznej biblioteki oraz medycznokrajoznawczego muzeum na Podolu. Po Powstaniu Styczniowym 1863 roku członków stowarzyszenia polskich lekarzy represjonowano i tylko po 12 latach dzięki Józefowi Rolle oraz Kazimierzowi Przyborowskiemu działalność stowarzyszenia odnowiono.

Studenci polskiego pochodzenia z Winnicy dowiedzieli się wiele ciekawego z występu Anastazji Sawickiej o życiu oraz twórczości Ludwika Malinowskiego – założyciela Winnickiego Szpitala Obwodowego.

Konferencja stała się także możliwością do wigilijnego spotkania studentów – medyków i do złożenia sobie nawzajem życzeń. Kurator stowarzyszenia Antonina Dnistrianska przekazała najserdeczniejsze życzenia z okazji Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku (Sylwestra) członkom stowarzyszenia od Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polski w Winnicy Krzysztofa Świderka oraz innych pracowników polskiej placówki dyplomatycznej.

W 2013 roku studenci planują wziąć udział w Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie, dołączając do pracy nad materiałami naukowymi także kolegów z polskich uczelni, a także kontynuować poszukiwanie wiadomości historycznych o działalności polskich lekarzy na Podolu oraz Polesiu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy.

Antonina Dnistranska

Tłumaczenie Ania Szłapak

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 244}


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code