Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wszystkich Świętych w Winnicy

Wszystkich Świętych w Winnicy

1 listopada na starym polskim cmentarzu w Winnicy tradycyjnie zgromadzili się miejscowi Polacy by wspólnie pomodlić się w intencji tutaj pochowanych oraz ofiar represji politycznych z lat 1937-1938.

Wieczorną modlitwę poprowadził kapucyn o. Józef, gwardian miejscowego klasztora i kościoła kapucynów. Słowo wstępne wygłosili konsul KG RP w Winnicy Bartosz Duda oraz prezes Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków Winnicy Jurek Wójcicki. W trakcie modlitwy zebrani odczytali część imion i nazwisk Polaków, zamordowanych w Winnicy w ramach Polskiej Akcji NKWD i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach NKWD.

Prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych, wierni parafii rzymskokatolickich, którzy wzięli udział w uroczystości złożyli kwaity i zapalili znicze przy polskiej kaplicy cmentarnej oraz przy dwóch pomnikach Wielkiego Terroru, postawionych w miejscu byłych mogił zbiorowych ofiar NKWD. Znicze zapalono także na terenie byłego cmentarza „Pidlisne”, gdzie w 1943 roku po ekshumacjach wykonanych przez międzynarodową komisję lekarską pod nadzorem Niemców złożono szczątki blisko 9400 osób, znaczną część z których stanowili Polacy.

Redakcja, 2 listopada 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code