Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wspomnienie o księdzu Janie Twardowskim

Wspomnienie o księdzu Janie Twardowskim

Katarzyna Juźwiuk - prowadząca imprezyW ramach realizacji projektu Polskiego Salonu Muzyczno-Literackiego, inicjatorem którego w roku 2010 był Konsul RP w Winnicy Andrzej Słomski, a głównym realizatorem – Winnicki Kulturalno-Oswiatowy Związek Polaków. 21 kwietnia w pomieszczeniu Winnickiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego odbyło się  spotkanie, poświęcone upamiętnieniu wybitnego Polaka, księdza, prałata honorowego Jego Świątobliwości, poety, przedstawiciela współczesnej liryki religijnej – Jana Jakuba Twardowskiego.

W organizacji spotkania wzięli udział młodzi aktorzy Dziecięcego Teatru Polonijnego „Dialog” Winnickiego Związku Polaków, uczniowie Szkoły Ogólnokształcącej Nr 12 w Winnicy, członkowie organizacji. Pod czas imprezy uczestnicy recytowali wiersze, aktorzy młodszej i starszej grup teatru „Dialog”  (kierownik artystyczny  – Wiktoria Gajdasz)  przedstawili miniatury teatralizowane na motywach wierszy poety. Goście dowiedzieli się o życioryie Jana Twardowskiego, obejrzeli mnóstwo jego zdjęć, fotografii zbiórek jego wierszy. Obecnym na spotkaniu nadarzyła się możliwość zanurzyć się w głęboki świat filozofii życiowej księdza Jana, jak również w tematykę jego wierszy dla dzieci i o przyrodzie.

Wszyscy obecni na sali uczcili pamięć wybitnego Polaka zapaleniem zniczy z okazji 10. rocznicy śmierci poety, przypadającej w bieżącym roku.

Za wspaniale zorganizowany wieczór-pamięci Jana Twardowskiego ze słowami głębokiej wdzięczności do młodych uczestników imprezy zwrócili się Natalia  Bogar – dyrektor Szkoły Nr 12 w Winnicy oraz Alicja Ratyńska – prezes Winnickiego Związku Polaków.

WKOZP,, K.B., 27.04.16 r.