Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wspólnota parafialna w Peczarze odzyskała budynek, odebrany przez bolszewików

Wspólnota parafialna w Peczarze odzyskała budynek, odebrany przez bolszewików

Z prawej - dom parafialny / budynek organisty, zwrócony 30 czerwca wspólnocie rzymskokatolickiejW ostatnim dniu czerwca Winnicka Rada Obwodowa po długich debatach i z drugiego „podejścia” zwróciła były dom parafialny / budynek organisty, jak świadczą stare dokumenty, w Peczarze (obw. winnicki) miejscowej rzymskokatolickiej wspólnocie parafialnej.

W niedługiej przyszłości, jak twierdzi mecenat, który zgodził się dofinansować remont budynku po tym, jak władze przekażą go z własności komunalnej do parafialnej, powstanie szkółka katechetyczna i mini-muzeum Władysława Horodeckiego, który jednocześnie będzie pełniło funkcję centrum turystycznego.

Kaplica Potockich, zaprojektowana i wybudowana w Peczarze w 1904 roku przez słynnego polskiego architekta rodem spod Niemirowa na Podolu Władysława Horodeckiego z funduszy Konstantego i Janiny Potockich, cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów. Rok temu wyremontowano tutaj bramę wjazdową i zakazano kierowcom ciężarówek wozić węgiel przed zabytkowym kościółkiem.

Dwieście metrów dalej znajdują się przepiękne schody, prowadzące do rzeki Bug, usianej ogromnymi głazami. To miejsce, zwane „podolską Szwajcarią” było ulubionym miejscem odpoczynku rodziny Potockich i wielu innych znanych osobistości z Winnicy, Niemirowa, Tulczyna a nawet – z Polski.

Po przewrocie bolszewickim kaplicę zamknięto a całe mienie zarekwirowano na rzecz sowieckiej władzy. Pałac Potockich bolszewicy doszczętnie spalili a Rumuni podczas okupacji obwodu winnickiego w latach 1941-44 urządzili na terenie peczarskiego parku getto, w którym zginęły setki Żydów.

W sprawę zwrotu budynku prawowitym właścicielom zaangażowali się także miejscowi Polacy oraz ich rodacy z Winnicy. Najbardziej sprzeciwiał się zwrotowi domu parafialnego dyrektor sanatorium, które mieści się na terenie byłej posiadłości Potockich w Peczarze, w miejscu, gdzie stał ich pałac.

Słowo Polskie, 01.07.16 r.