Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wspólna pamięć, wspólna odpowiedzialność

Wspólna pamięć, wspólna odpowiedzialność

Winnicki Park Kultury oprócz pełnienia funkcji miejsca odpoczynku i rekreacji, przez Polaków mieszkających w Winnicy jest postrzegany także z innej strony.

Na terenie parku do 1936 roku działał rzymskokatolicki cmentarz a rok później bolszewicy w zbiorowych grobach pogrzebali w jego pobliżu tysiące niewinnych ofiar Wielkiego Terroru.

W ostatnią niedzielę listopada członkowie Chrześcijańsko Demokratycznego Związku Polaków Winnicy wybrali się na teren tego parku by posprzątać miejsca, gdzie co roku 1 listopada odbywają się modlitwy w intencji tutaj pochowanych oraz ofiar Wielkiego Terroru, znaczną część z których stanowią Polacy zamordowany w ramach tzw. Polskiej Operacji NKWD.

W bieżącym roku pomocny okazał się udział w projekt „Innowacyjne Centra Aktywności Lokalnej. Wspomaganie rozwoju mniejszości polskiej na Ukrainie”, który realizuje Fundacja „Wolność i Demokracja”. Po zakupie wszystkich niezbędnych instrumentów, worków oraz rękawic oraz warsztatach integracyjnych, które odbyły się w poprzednich miesiącach, wspólna praca okazała się bardzo korzystna dla wzmocnienia więzi między tymi, kto znalazł czas w niedzielę by zaopiekować się miejscem pamięci nie tylko Polaków ale także i Ukraińców.

Uczestnicy akcji sprzątania cmentarza pracowali przy kaplicy cmentarnej, pomnikach Wielkiego Terroru oraz wysłuchali krótkiej lekcji Jerzego Wójcickiego na temat tragicznej historii polskiego cmentarza w Winnicy oraz bolszewickich represji wobec mieszkańców Podola w latach 1937-1938, które dotknęły w dużej mierze mieszkającym w tym regionie Polaków.

Redakcja, 31 października 2018 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code