Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wspólna akcja montażu nowego krzyża na mogile żołnierzy majora Wiktora Matczyńskiego w forcie w Tarakanowie na Wołyniu

Wspólna akcja montażu nowego krzyża na mogile żołnierzy majora Wiktora Matczyńskiego w forcie w Tarakanowie na Wołyniu

W słoneczny, jesienny dzień 26 listopada na terenie Fortu w  Tarakanowie na Wołyniu w Dubnie koło Równego przedstawiciele harcerskiego hufca „Wołyń” ze Zdołbunowa z szefem Aleksandrem Radicą, oraz Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka w Równem z duchownym opiekunem „płastunów” o. Witalijem Porowczukiem, wzięli udział w montażu nowego krzyża na mogile żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku.

Na krzyżu zainstalowano tabliczkę w dwóch językach: „Żołnierzom WP poległym w lipcu 1920 r., Солдатам ВП загиблим у липні 1920р”. Duchowy przewodnik „płastunów” – historyk o. Witalij Porowczuk – poprowadził modlitwę w intencji bohaterów Polski oraz Ukrainy, którzy oddali życie w imię miłości ojczyzny.

Na krzyżu zawiązano również czerwono-białą wstążkę. Takie spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej są elementem polsko-ukraińskiego pojednania i zjednoczenia naszych braterskich narodów. Akcja miała miejsce w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i Harcerzy.

Sergij Porowczuk, 30 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code