Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wołyńska młodzież po raz kolejny gościła na Śląsku

Wołyńska młodzież po raz kolejny gościła na Śląsku

Młodzi członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie na przełomie listopada i grudnia 2016 r. spędzili niezapomniane dni na Śląsku.

W ramach wizyty do kraju przodków młodzi Polacy spotkali się z wicemarszałkiem województwa śląskiego Stanisławem Dąbrową. Zwiedzili także Gmach Sejmu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyła prezes związku Wiktoria Laskowska-Szczur.

Spotkanie w Gmachu Sejmu Śląskiego to tylko jeden z punktów wizyty. W czasie czterodniowego pobytu w regionie goście odwiedzili także katowicki Nikiszowiec i Strefę Kultury (Muzeum Śląskie, siedzibę Narodowej Orkiestry Polskiego Radia) oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wołyńska młodzież obejrzała także spektakl „Alicja w Krainie Czarów” w Chorzowskim Centrum Kultury.

Żytomierzanie odwdzięczyli się za ciepłe przyjęcie występami artystycznymi w szkołach w Bytomiu i Chorzowie.
Przyjazd młodzieży z Ukrainy zorganizowany został w ramach projektu realizowanego przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy „Z Polską w sercu”. Biorą w niej udział uczniowie polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej im. I. J. Paderewskiego oraz członkowie zespołów artystycznych Dzwoneczki, Koroliski i teatru lalek ModerPol.

Wizyta w województwie śląskim to także okazja do poznania tradycji i obrzędów związanych z obchodami „Barbórki” oraz świąt Bożego Narodzenia.

Słowo Polskie na podstawie informacji www.slaskie.pl, zdjęcia: BP Tomasz Żak, 11.12.16 r.