Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wołynianie modlili się przed relikwiami błogosławionej Marty Wieckiej

Wołynianie modlili się przed relikwiami błogosławionej Marty Wieckiej

Relikwie polskiej siostry miłosierdzia szarytki Marty Wieckiej w dniach 6-7 lutego przebywały w parafii Chrystusa Króla w Nowogradzie Wołyńskim.

Trumna z relikwiami przybyła do byłego Zwiahela w asyście Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo na zaproszenie proboszcza ks. Witalija Łutkowskiego. Ojcowie opowiedzieli historię życia zakonnicy, urodzonej na Pomorzu, parafianie modlili się przed relikwiami, prosząc Miłosierdzia dla siebie i całego świata.

Marta Wiecka urodziła się w 1874 r. w wielodzietnej rodzinie polskiego ziemianina h. Leliwa i Pauliny z Kamrowskich w Nowym Wiecu. W wieku 18 lat wstąpiła w Krakowie do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Po nowicjacie zaczęła pracować w Szpitalu Powszechnym we Lwowie, następnie została przeniesiona do Podhajec a jeszcze później do Śniatynia, gdzie opiekując się chorymi, zmarła na tyfus.

Siostra Maria (Marta) postanowiła sama zdezynfekować pokój po przeniesieniu z niego chorej na tyfus kobiety, chociaż miał to zrobić sanitariusz, ojciec małych dzieci. W następnym dniu u siostry podskoczyła temperatura, w trzecim po zakażeniu wirusem dniu ona zmarła, pełna miłości i Miłosierdzia do innych. Dzieliła się Miłosierdziem, które Bóg włożył w jej serce.

Marta Wiecka została pochowana na cmentarzu w Śniatyniu.

Słowo Polskie, zdjęcia: credo-ua.org, 12.02.16 r.