Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wołyńscy harcerze wzięli aktywny udział w obchodach Dnia Miasta Zdołbunowa

Wołyńscy harcerze wzięli aktywny udział w obchodach Dnia Miasta Zdołbunowa

9 września miasto Zdołbunów obchodziło swoje 521 urodziny. Razem z mieszkańcami miasta w obchodach wzięli udział także harcerze z miejscowego hufca „Wołyń”.

Młodzież urządziła stoisko w miejskim hydroparku. Razem z przedstawicielami Czerwonego Krzyża harcerze przeprowadzili szkolenia dla wszystkich zainteresowanych w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej w warunkach ekstremalnych.

Nabywanie umiejętności paramedycznych z pomocą harcerzy przez osoby zainteresowane cieszyło się wielkim powodzeniem.

Pierwsza wzmianka historyczna o Zdołbunowie pojawia się w 1497 roku. W 1569  roku zostało  włączone do Korony. Leżało w województwie wołyńskim prowincji małopolskiej. Po rozbiorze w 1793 w zaborze rosyjskim. W pierwszej połowie XIX wieku wioska należała do rodziny Dubieńskich, później książąt Lubomirskich. W latach 1919 –1939 ponownie należało do Polski.

Między wrześniem 1939 a czerwcem 1941 pod okupacją sowiecką, następnie pod okupacją niemiecką.Miasto zostało ponownie zajęte przez Armię Czerwoną 3 lutego 1944. W latach 1945–1991 w Ukraińskiej SRR, po roku 1991 należy do Ukrainy.

Sergij Porowczuk, 24.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code