Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » WOLNA I NIEPODLEGŁA

WOLNA I NIEPODLEGŁA

Członkowie Kulturalno-Oświatowej Organizacji „Polonia-Podole” w Mohylowie Podolskim, tak jak ich Rodacy w Polsce i na całym świecie, 11 listopada 2016 r. świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ojczyznę przodków.

Prezes organizacji polonijnej – Emilia Cwietkowa oraz nauczycielka języka polskiego przedstawiły zebranym rys historyczny zawiłych dróg Polski prowadzących do odzyskania niepodległości i powrotu na mapę Europy i świata.

Uczniowie sobotniej szkoły języka polskiego zaprezentowali własnoręcznie wykonane plakaty i rysunki, na których zamieścili swoje skojarzenia związane z Polską. Zostały one przekazane pani prezes na rzecz organizacji i będą ozdobą jej siedziby. Opowiadane były też polskie legendy oraz przeprowadzony został quiz na temat znajomości symboliki państwowej, geografii, historii, tradycji i kultury Polski.

Przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się również konkurs recytatorski poezji polskiej i ukraińskiej. Jego uczestników oceniało jury w składzie: Emilia Cwietkowa, Ludmiła Kopczyńska, Lilia Sandiuk, Anżela Kryżanowska i Irena Bonza. Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów I miejsce przyznano dla Wity Budiak, II miejsce zajął Aleksander Goculak, a na III miejscu uplasowała się Tatiana Czarna. Zostali oni uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i upominki.

Wszystkie nagrody i upominki ufundował Konsulat Generalny RP w Winnicy, za co niniejszym składamy serdeczne podziękowania.

Barbara Dziurkowska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Mohylowie Podolskim, 14.11.16 r.