Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wokalna federacja w kolebce konfederatów barskich

Wokalna federacja w kolebce konfederatów barskich

Źródło: castles.com.uaW dniach 16-18 września w Domu Polskim w Barze po raz trzeci zorganizowano zajęcia wokalne oraz dla dyrygentów polskich zespołów artystycznych z Kijowa, Buczy, Białej Cerkwi, Humania, Odessy, Tarnopola, Równego, Koziatynia, Czortkowa, Winnicy, Drohobycza oraz Chmielnickiego.

Sobotnie zajęcia rozpoczęły się od zapoznania się nawzajem a następnie po podzieleniu na dwie grupy członkowie chórów oraz młodzież, ćwicząca śpiew pod opieką Natalii Kuźmienko (wokal) oraz Ludmiłą Chałabudą (dyrygowanie chóralne) przystąpili do udoskonalania swoich umiejętności wokalnych. W trakcie zajęć ich uczestnicy uczyli się nowych utworów zarówno z repertuaru dla dzieci i młodzieży, tak i religijnego.

Naukę wokalu oparto o fizjologię ludzkich strun głosowych oraz o zasady higieny a dyrygowanie ćwiczono na podstawie piętnastu utworów, sprawdzonych latami przez barskie zespoły „Młode Liście” oraz „Cantica Anima”.

Pierwszy dzień zajęć zakończono występem chórów, działających przy RKOSP im. Konfederatów Barskich.

Dzień drugi poświęcono konsultacjom i przygotowaniem do wykonania trzech utworów muzyki duchowej: „Tak bowiem Bóg”, „Bogurodzica” oraz „Modlitwa o pokój”, które sukcesywnie zaśpiewano razem z chórem parafialnym w kościele Św. Anny i Mikołaja przy akompaniamencie organisty Józefa Bilskiego. Wspólnie jako ekspromt wykonano także „Pod Twą obronę”.

Goście z różnych miast Ukrainy wracali do swoich domów wzbogaceni o przyjemne wspomnienia i nabytą wiedzę w gościnnym mieście Bar, otrzymawszy prezentowane partytury wyuczonych utworów oraz certyfikaty, potwierdzające udział w tej magicznej imprezie. Bowiem pieśń, jak mówią – to rozmowa z Niebem!

Walery Kiciuk, Płoskirów, 27.09.16 r.