Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Właścicielem pierwszego amerykańskiego traktora na Podolu był hrabia Hołoniewski

Właścicielem pierwszego amerykańskiego traktora na Podolu był hrabia Hołoniewski

W Janowie pod Winnicą zachowała się XV-wieczna fortyfikacja, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z końca XVIII w. i klasztor oo. Bernardynów.

Po przewrocie bolszewickim w pałacu urządzono sierociniec dla dzieci, a później – szkołę z internatem. Fortecę wiele razy odbudowywano. Do naszych czasów zachowały się trzy kwadratowe wieże i rezydencja w stylu barokowym. Wieże zostały odrestaurowane w XVIII wieku.

Hołoniewscy byli krewnymi polskiego króla Jana Sobieskiego po linii matki. Adam Hołoniewski uwielbiał wszystko co nowe, więc jako jeden z pierwszych przetestował na swoich ziemiach ciągnik amerykańskiej firmy „Case”. Kiedy traktor jechał ulicą Janowa, z ciągnika na podwórko spadła iskra, wybuchł pożar, spłonęło kilka domów.

Kościół i klasztor w Janowie zostały ufundowany przez Salomeję Hołoniewską w 1780 roku. Polski król Stanisław August odwiedził Janów w 1781 roku. Zamek został odrestaurowany w 1901 roku. Jego zewnętrzne ściany mają grubość prawie 2 m, wewnętrzną – nawet grubszą. Przed pałacem znajduje się wysoka brama, a przed nią – wysoki ufortyfikowany most, który wcześniej trzymał się na łańcuchach. Przez park można dojść do kościoła. W czasach radzieckich w kościele był klub, potem szkoła sportowa, a przed upadkiem ZSRS – dom dla dzieci  upośledzenych umysłowo. W 1991 roku świątynia została rekonsekrowana.

Słowo Polskie, 18.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code