Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wkład polskich lekarzy w rozwój medycyny na Podolu – konferencja

Wkład polskich lekarzy w rozwój medycyny na Podolu – konferencja

26 kwietna w muzeum-rezydencji Mikołaja Pirogowa w Winnicy zebrali się naukowcy i lekarze z Winnicy, Chmielnickiego, Kijowa, Drohobycza, Równego oraz historycy z Uniwersytetu Pedagogicznego, muzeum Ludwika Malinowskiego i Winnickiego Uniwersytetu Medycznego na spotkaniu poświęconym historii polskiej myśli medycznej na Podolu.

Spotkanie otworzyła konsul KG RP w Winnicy Urszula Filipkowska, która potwierdziła, że istnieje potrzeba we wzmocnieniu współpracy w dziedzinie medycznej i edukacyjnej między Ukrainą a Polską.
Zastępczyni dyrektora departamentu do spraw stosunków międzynarodowych i rozwoju regionalnego winnickiej administracji obwodowej Olena Lypacz opowiedziała o bieżącym stanie tej współpracy. O tym, jak Uniwersytet Medyczny w Winnicy efektywnie nawiązuje stosunki w branży medycznej i edukacyjnej z instytucjami w Polsce mówił prorektor ds. nauki Uniwersytetu  im. Pirogowa profesor Oleg Vlasenko.

Na ile ważną rolę pełniła pod koniec XIX wieku grupa polskich lekarzy, zrzeszonych w Podolskim Stowarzyszeniu Medycznym, m.in. Ludwik Malinowscy i jego koledzy, opowiedział dr. Anatolij Wojnarowski z uczelni pedagogicznej oraz Nona Dewa – dyrektor muzeum im. Ludwika Malinowskiego.

O trwałości stosunków między polskimi a ukraińskimi instytucjami w medycynie współczesnej oraz farmacji mówiła dr. Alicja Gumeniuk oraz dr. Antonina Dnistriańska z wydziału położnictwa i ginekologii Uniwersytetu im. Pirogowa. Pani Antonina jednocześnie pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Studentów Medyków w Winnicy im. Macieja Płażyńskiego. Działalność tej organizacji przedstawił Bogdan Dnistriański i Maria Sobiborec – młodzież, studiująca medycynę.

Zespoły artystyczne działające przy Uniwersytecie Medycznym w Winnicy zaprezentowały współczesne oraz ludowe tańce i piosenki. Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy planowali nowe kierunki  polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej i medycyny.

Antonina Dnistriańska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Studentów-Medyków w Winnicy im. Macieja Płażyńskiego, 28.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code