Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Wizyta polskich lekarzy w Winnicy i Żytomierzu

Wizyta polskich lekarzy w Winnicy i Żytomierzu

Zdjęcie pobrane z www.kanosjanki.org.pJak już pisaliśmy w wiadomościach, zespół lekarzy-wolontariuszy z Polski znajduje się na Ukrainie, badając stan zdrowia ukraińskiej Polonii.

Szefem wyprawy jest chirurg profesor Mariusz Frączek. Podkreśla, że chodzi nie tylko o bieżącą pomoc, ale też szeroką diagnostykę stanu zdrowia Polaków z Zachodniej Ukrainy i przyległych rejonów Mołdawii. W marcu przy Ministerstwie Zdrowia powołano Radę Konsultacyjną do spraw pomocy medycznej dla Polonii. Na potrzeby jej działalności, w trakcie misji będą wykonywane typowe badania epidemiologiczne wśród Polaków z Ukrainy i Mołdawii. Lekarze będą badać poziom cukru i ciśnienia krwi, występowanie chorób układu oddechowego, czy badanie obecności różnych bakterii z uwzględnieniem tego, że na Ukrainie pacjenci mają szeroki dostęp do antybiotyków bez recepty.

W misji uczestniczą lekarze pediatrzy, internista, kardiolog, ortopeda, specjaliści chorób przewlekłych, zakaźnych oraz zaburzeń metabolicznych jest też pulmonolog. W specjalnym ambulansie przystosowanym do potrzeb tej wyprawy będą prowadzone badania laboratoryjne i ultrasonograficzne.

Jak podpowiedzieli nam w miejscowym Konsulacie RP, w Winnicy lekarze będą przyjmowali chętnych zbadać swój stan zdrowia w Sobotę 16 lipca w Klinice Sióstr Kanosjanek od 10.00, a w Poniedziałek 18 lipca – zaplanowany przyjazd lekarzy do Żytomierza. Jako miejsce badań i konsultacji medycznych wyznaczono Dom Polski. O dokładną godzinę przyjęć polskich lekarzy w Żytomierzu można będzie się dowiedzieć na naszym portalu w Niedzielę 17 lipca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code