Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Świętowanie Dni Mazowsza w Winnicy

Świętowanie Dni Mazowsza w Winnicy

24 września o 17.30 z lekkim spóźnieniem do biblioteki Timiriaziewa przybyła polska delegacja na czele z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem. Tutaj na nich już oczekiwali – miejscowa Polonia, kierownictwo biblioteki oraz pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy. Nudzić się nikomu nie pozwalał człowiek-orkiestra, muzyk z zespołu Mazowsze, przygrywający na harmonijce ustnej znane piosenki ludowe – polskie i ukraińskie.

Na drugim piętrze odbyło się otwarcie wystawy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz podpisanie dwustronnej umowy pomiędzy winnicką biblioteką a urzędem wojewódzkim Mazowsza. Zabawnym momentem stało się „potwierdzenie” podpisów przez biskupa-ordynariusza Leona Dubrawskiego, który towarzyszył przez cały dzień wszystkim imprezom i był we wspaniałym humorze. Zawarte ugody upamiętniono lampką dobrego wina, po czym wszyscy zebrani przenieśli się pod znajdującą się nieopodal pamiętną deskę Józefa Piłsudskiego, gdzie z kwiatami czekała odświętnie ubrana Polonia obwodu winnickiego.

Krótką historię pobytu Naczelnego Wodza w Winnicy przedstawił Jan Glińczewski – krajoznawca, aktywny działacz środowiska polonijnego. Opowiedział w jakich okolicznościach miał zjawić się w tym mieście Piłsudski, i to, że według niektórych źródeł mógł przebywać tu nawet do dwóch tygodni przed wyprawą kijowską w 1920 roku.

 

Następnie członkowie delegacji, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, a także przedstawiciele miejscowych władz złożyli po kolei biało-czerwone i żółto-niebieskie kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka. W ślad za nimi to samo zrobili i przedstawiciele Polonii.

Kolejnym punktem programu w świętowaniu Dni Mazowsza w Winnicy było otwarcie wystawy – tym razem, poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu – który się narodził niedaleko Chmielnika we wiosce Kuryłowka. Autorem wystawy wystąpiło miejscowe Muzeum Krajoznawcze. Tam i prowadził szlak naszych gości. Ciepłe słowa powitania przygotowała pani dyrektor muzeum. Wspomniała o podolskich korzeniach Paderewskiego, a także o muzeum w jego rodzinnej miejscowości. Podziękowanie za wystawę złożył polski ambasador i marszałek Adam Struzik.

W oczekiwaniu na poważnych gości w holu winnickiego Teatru im. Sadowskiego już oczekiwał tłum ludzi, zaproszonych na najważniejsze wydarzenie tego wieczora – koncert najbardziej znanego polskiego zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”, ufundowany przez urząd województwa mazowieckiego. Około 18.50 zgasły światła, zadzwonił ostatni dzwonek, uprzedzający o zajęciu miejsc na sali teatru i na scenie zjawił się wice-konsul polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy Damian Ciarciński. W dwóch językach – po polsku i po ukraińsku opowiedział krótko o historii powstania Mazowsza, dziękując panu Adamowi Struzikowi za organizację przyjazdu zespołu na Ukrainę, a po niemiecku przywitał dwóch kolejnych gości – ambasadorów Austrii i Szwecji na Ukrainie.

Koncert trwał prawie dwie godziny. W szalonym tempie artyści zmieniały stroje, przedstawiając różne regiony Polski od Śląska do Mazur. Nic dziwnego, jak wspomniał konsul Ciarciński, samych tylko ubrań przywieziono z Polski aż 8 ton! Różne okresy państwa polskiego też można było postrzegać w tańcach i śpiewach polskiego zespołu – od czasów Korony Polskiej do okresu II Rzeczypospolitej w lwowskich batiarskich piosenkach.

Zapał z którym młodzi artyści tańczyli i śpiewali na scenie był podchwytywany przez publiczność, która bez przerwy klaskała i podśpiewywała. Melodyjne piosenki w wykonaniu krakowianek zmieniały ekspresywne góralskie tańce, a prawie akrobatyczne elementy tańców zapierały dech w piersiach.

Uwieńczeniem koncertu stało się wykonanie przez Mazowsze dwóch ukraińskich piosenek „Gandzia” i „Boże, Ukrainu chrany”. Do tekstu ostatniej dodanu „Polskę, Ukrainu chrany”. Pieśń słuchano na stojąco.

O furorze, który zrobił polski zespół w Winnicy można było domyślić się po reakcji widzów, którzy opuszczali salę teatru. Większość z nich w swoich ocenach oceniła występ Mazowsza na najwyższym poziomie, szczególnie chwalono kostiumy.

Ostatnim punktem programu Dni Mazowsza na Podolu było spotkanie polskiej delegacji z miejscowymi władzami, prezesami organizacji polonijnych, duchowieństwem oraz dyplomatami w restauracji „Sport-Tajm”. Otworzył spotkanie konsul generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek, po nim wystąpił marszałek Struzik, dedykując występ zespołu Mazowsze rodakom z Kresów Południowo-Wschodnich. Dużo nowych znajomości zawarto w trakcie spotkania w Sport-Tajmie, dużo poważnych kwestji omówiono w przyjacielskiej atmosferze.

Ostatni goście rozeszli się daleko po pólnocy, a na Mazowsze i polską delegację już czeka Kamieniec-Podolski…

Galeria zdjęć z imprez do Dni Mazowsza w Winnicy

Otwarcie wystawy, poświęconej Adamu Mickiewiczowi

{morfeo 74}

Złożenie kwiatów pod pamiętną deską Piłsudskiego

{morfeo 75}

Otwarcie wystawy, poświęconej Paderewskiemu w Muzeum Krajoznawczym

{morfeo 77}

Koncert Mazowsza w Teatrze im . Sadowskiego

{morfeo 78}

 

Wideo z koncertu

{vimeo}29555047{/vimeo}

{vimeo}29555448{/vimeo}

{vimeo}29555846{/vimeo}

{vimeo}29556276{/vimeo}

{vimeo}29556300{/vimeo}

{vimeo}29557063{/vimeo}

{vimeo}29557307{/vimeo}

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code