Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Święto Trzech Króli czy Objawienie Pańskie?

Święto Trzech Króli czy Objawienie Pańskie?

Święto Trzech Króli w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest 6 stycznia. W Polsce to dzień wolny od pracy.

„Trzech Króli” potocznie nazywane jest święto Objawienie Pańskie lub Epitania. To jedno z najstarszych świąt, które obchodzone jest od IV wieku po narodzeniu Jezusa.
Ta uroczystość powstała na podstawie zapisu z ewangelii św. Mateusza: „A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest ten narodzony Król Judejczyków? Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Jest w niej opis tego, jak za czasów króla Heroda do Jezusa przybywają mędrcy ze Wschodu.

Byli to ci, którzy wówczas zajmowały się astronomią, śledzili gwiazdy. Ich uwagę przykuła gwiazda betlejemska.

Królami ci mędrcy zostali nazwani w III wieku, a ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar raczej nie są prawdziwe. Przyjmujemy, że mieli oni różne kolory skóry. Objawienie Pańskie oznacza, że mędrcy symbolizowali cały świat, także pogan, którzy składają pokłon Jezusowi.

Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. To do dziś kadzidło i kredę święci się w kościele. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B i dany rok. Skróty mają oznaczać pierwsze litery imion mędrców oraz łacińskie słowa: „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom).

Jednym ze zwyczajów, które wiążą się ze świętem Trzech Króli jest zwyczaj dawania dzieciom słodyczy, który pojawił się we Włoszech.

W Polsce i na Ukrainie coraz bardziej popularne jest organizowanie 6 stycznia barwnych orszaków, którym przewodzą „królowie”. Procesje poświęcone Objawieniu Pańskiemu kroczą ulicami m.in. Chmielnickiego (d. Płoskirowa), Kamieńca Podolskiego i Żytomierza.

Chrześcijanie obrządku wschodniego na Ukrainie i Białorusi zasiadają 6 stycznia przy stole wigilijnym, obchodząc Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji polskich mediów, 06.01.16 r.