Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Święto Matki Boskiej Różańcowej w Szarowieczce

Święto Matki Boskiej Różańcowej w Szarowieczce

Święto Matki Boskiej Różańcowej obchodzone jest 7 października, zaczynając od 1969 roku, zgodnie z decyzją ówczesnego papieża Pawła VI. Dzisiejszy kult modlitwy różańcowej szczególnie rozwinął się po objawieniach Najświętszej Maryi Panny w Lourdes oraz Fatimie, podczas których Bogurodzica szczególnie nawoływała o nieustanną modlitwę na Różańcu.

Na świecie istnieje dużo parafii pw. MB Różańcowej. Jedna z nich znajduje się na Podolu, w Szarowieczce. Właśnie tutaj w poniedziałek odbyły się piękne uroczystości odpustowe. Szarowieczkę zasłużenie można nazwać „ogniskiem polskości”, tutaj polska tożsamość jest mocna, jak mało gdzie na Podolu. Podczas stalinowskich represji dużo miejscowych Polaków zapłaciło życiem za przyznawanie się do wiary przodków. Starania czerwonej władzy wyniszczyć wszystko co polskie w Szarowieczce nie doprowadziły do oczekiwanego rezultatu. Dziś, już w czasach niepodległej Ukrainy, w Szarowieczce działa szkoła języka polskiego, społeczna organizacja, jednocząca osoby polskiego pochodzenia, a modlą się Polacy wszyscy razem, w pięknym nowym kościele Matki Boskiej Różańcowej.

Uroczystości odpustowe w 2012 roku szczególnie zapamiętały się dzięki odsłonięciu pomnika Jana Pawła II. W roku 2013 ilość gości i wiernych, którzy przybyli na święto do szarowieckiego kościoła okazała się tak dużą, że okazała świątynia nie mogła wszystkich pomieścić. Część z zebranych słuchała Mszy na placu przed kościołem. Celebrował świąteczną liturgię biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski w obecności licznych podolskich księży oraz braci zakonnych. Flagi stolicy apostolskiej, Polski oraz Ukrainy powiewały przed wejściem do kościoła, zespoły artystyczne, działające przy parafii oraz miejscowej organizacji polskiej zapewniły oprawę muzyczną uroczystości.

Słowo powitalne do parafian oraz gości skierowali Walery Kolgofer, przewodniczący rejonowej administracji w Szarowieczce, miejscowy burmistrz Eugeniusz Zacharuk oraz pomocnik parlamentarzysty Łabaziuka, Sergiusz Janczuk. Ostatni, jako prezent, ofiarował pomoc materialną na remont świątyni.

Uroczystości odpustowe zakończyły się późno w nocy świąteczną kolacją oraz koncertem.

Franciszek Miciński, bwp

Zdjęcia z odpustu w Szarowieczce

{morfeo 420}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code