Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto Konstytucji po odesku

Święto Konstytucji po odesku

Dwie polski wolontariuszki z Winnicy Katarzyna Gach i Barbara Lisowska pod koniec czerwca wyruszyły do Odessy sprawdzić jak tamtejsi świętują Dzień Uchwalenia Konstytucji zwany także Nocą konstytucyjną (28 czerwca 1996 roku obrady plenarne trwały aż 14 godzin i zakończyły się sukcesem).

Otóż, na przełomie czerwca i lipca Odessa kipiała od festiwalowych wydarzeń. Spoiwem dla nich było wydarzenie „Chcemy do Odessy”, które za swój punkt strategiczny obrało znane Potimkinskie schody znajdujące się przy Prymorskim bulwarze.

Dość wyraziście zaprezentował się Marsz Wyszywanek, który zgromadził dookoła siebie nie tylko odeską młodzież ale i osoby starsze a także turystów. Ten pochód rozpoczął się niedaleko Teatru Opery i Baletu, jego koniec natomiast znajdował się niedaleko Pałacu Woroncowskiego. Zwieńczeniem marszu stało się wspólne śpiewanie znanych ukraińskich pieśni patriotycznych i ludowych. Marsz Wyszywanki jest w Odessie wydarzeniem cyklicznym.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu Ukrainy wszyscy zgromadzeni wyruszyli w kierunku Potiomkinskich schodów by tam móc obejrzeć gigantyczną flagę Ukrainy zasłaniającą niemalże całą ich długość.

Mikołaj Bachur

 

 

 

 

Katarzyna Gach na Marszu Wyszywanek

 

Barbara Lisowska przy Drzewie Miłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code