Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Święto Chleba „Chlebograj” w Berdiańsku

Święto Chleba „Chlebograj” w Berdiańsku

12 września w Berdiańsku po raz pierwszy odbyło się Święto Chleba „Chlebograj”. Dla Ukrainy, która przeżyła Wielki Głód i kilka kolejnych fal sztucznego ograniczania dostępu do jedzenia, chleb ma wymiar symboliczny i jest jednym z podstawowych czynników, kształtujących tożsamość narodową i państwową.

Goście i uczestnicy „Chlebograju”, którzy licznie przybyli na centralny plac miasta, mogli podziwiać inscenizowany ukraiński obrzęd weselny i bogaty program artystyczny. Do udziału w koncercie byli zaproszeni tutejsi Polacy. Warto wspomnieć, że impreza rozpoczęła się z wiersza słynnego Kresowiaka Kazimierza Wierzyńskiego „Msza żałobna w Katedrze Nowojorskiej”, który recytowała i inscenizowała młodzież z Polskiego Kółka Teatralnego w Berdiańsku.

Wątek wspólnego domu i wartości społeczeństwa wielokulturowego obecne w wierszu polskiego poety z Drohobycza jak najbardziej pasowały do idei Święta Chleba.

Modlimy się za Polaków, męczonych, bo byli z Polski,
Za Żydów rozstrzeliwanych, bo mieli z nami ojczyznę,
Za Ukraińców zesłanych, bośmy pospołu osiedli,
Za wszystkich bliźnich po kraju, po ojcach ich i po matkach,
Za owoc tej samej ziemi, ludzi tej samej przyrody
I chleba tego samego, ognia, powietrza i wody,
Za wszystkich z naszego domu.
Modlimy się za niewinnych.

Dopiero potem przedstawiciel Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego o. Stepan pobłogosławił organizatorów, uczestników i widzów Święta Chleba.

Zespół taneczny Polskiego Kulturalno-Oświatowego zaprezentował kilka polskich tańców ludowych i kompozycję choreograficzną „Dumka na dwa serca”.

Goście mieli możliwość spróbować ponad 40 gatunków chleba i pieczywa. Nie zabrakło słynnych polskich pączków.

Święto udało się. Z niecierpliwością czekamy na „Chlebograj – 2016”.

Lew Aleksy Suchomłynow, 14.09.15 r.