Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Witaj Stilo!

Witaj Stilo!

Wrażeniami z pobytu w obozie harcerskim na Pomorzu podzieliła się z nami Helena Gałka – prezes Stowarzyszenia Polaków w Kamieńcu Podolskim.

27-osobowa grupa młodzieży z Chmielnickiego, Kamieńca Podolskiego oraz Wołoczyska w drugiej połowie lipca wyruszyła do Polski – ku nowej przygodzie pod namiotami i na słonecznej plaży Bałtyku. Harcerskie życie już zdążyła wcześniej poznać część młodych gości z Podola. Teraz przyszedł czas i na innych „nowicjuszy” życia w warunkach polowych w Osetniku (stara nazwa Stilo) by spędzić dwa niezapomniane tygodnie w otoczeniu polskich kolegów z głogowskiej drużyny harcerskiej oraz doświadczonej kadry pedagogicznej.

O mocy wrażeń z noclegu pod namiotami, apelach porannych oraz posiłkach na świeżym powietrzu można opowiadać do nieskończoności. Ale na pewno do końca życia w pamięci młodych kresowiaków pozostaną ogromne statki w Stoczni Gdańskiej, wycieczkę do której udało się załatwić organizatorom, sarbski Sea Park, latarnia morska w Stilo oraz wycieczka do Łeby.

Co to znaczy praca zespołowa i bycie prawdziwym harcerzem młodzież z Podola uczyła się od swoich polskich kolegów. Dziesiątki wyuczonych piosenek – harcerskich, wojskowych i turystycznych, gry terenowe i zabawy na plaży, doskonalenie znajomości języka polskiego poprzez zajęcia w grupach, organizowanych przez drużynowych – to tylko część tego, czym zajmowała się młodzież w obozie harcerskim w Stilo.

Podczas pobytu w obozie 1 sierpnia upamiętniono 69 rocznicę Powstania Warszawskiego. Polska młodzież przygotowała specjalne przedstawienie, które przeniosło gości z Ukrainy 69 lat wstecz do Warszawy 1944 roku. Patriotycznych akcentów w ogóle nie brakowało podczas całego dwutygodniowego pobytu na Pomorzu.

Młodzież oraz opiekunowie z Podola serdecznie dziękują komendantowi Hufca ZHP im. Dzieci Głogowskich Andrzejowi Musiałowi, komendantce obozu Iwonie Kubiak i całej kadrze za smaczne jedzenie, bezpieczne morskie kąpiele i wesołą atmosferę w Stilo.

Oddzielne podziękowania dla Fundacji Polska Miedź i pani prezes zarządu Cecylii Ewy Stankiewicz oraz wiceprezesa Dariusza Wyborskiego za sfinansowanie pobytu młodych Polaków z Ukrainy nad Bałtykiem, KG RP w Winnicy na czele z konsulem generalnym Krzysztofem Świderkiem za ułatwienie w otrzymaniu wiz. Kolejny pobyt w Polsce na pewno przyczynił się do poznania przez ukraińską młodzież polskiego pochodzenia zwyczajów i kultury kraju przodków i pogłębienia znajomości języka polskiego.

Helena Gałka

Prezentacja multimedialna z pobytu podolskiej młodzieży w Stilo (kliknij prawym klawiszem myszki i wybierz Zapisz jak…)


oraz zdjęcia

{morfeo 376}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code