Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Witaj dniu 3 Maja, który wolność nam zwiastujesz!

Witaj dniu 3 Maja, który wolność nam zwiastujesz!

Jedno z najważniejszych świąt patriotycznych dla Polaków, zakazanych niegdyś przez rosyjskie okupacyjne władze na Podolu i Wołyniu, byłych terenach I Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono także w Winnicy.

Po niedzielnej Mszy św. w kościele kapucynów, podczas której o. Paweł Lasocki OFM Cap po raz kolejny apelował, by nie traktować polskość wyłącznie, jako źródło profitów finansowych, liczne grono Polaków zebrało się pod pomnikiem Papieża Polaka by złożyć kwiaty i zapalone biało-czerwone znicze.

Honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski opowiedział o jednej z pierwszych demokratycznych Konstytucji na świecie, Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez polski Sejm w 1791 roku. Po krótkiej uroczystości wszyscy zgromadzeni na placu przed kościołem otrzymali nowy numer gazety „Słowo Polskie” oraz dowiedzieli się o pierwszym odruchu polskości w Winnicy po powstaniu styczniowym, który miał miejsce też 3 maja tylko 98 lat temu – w 1917 roku. Wtedy ponad tysiąc Polaków wyszło na ulice miasta i otwarcie zadeklarowało swoje aspiracje niepodległościowe, trzymając w rękach sztandary „Za naszą i waszą wolność” oraz flagi z orłem białym.

Spotkanie pod pomnikiem Jana Pawła II uhonorowali swoją obecnością konsul KG RP w Winnicy Sylwester Rudy i o. Paweł Lasocki OFM Cap.

Słowo Polskie, 03.05.15 r., KZ


{morfeo 829}

{youtube}{/youtube}