Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Święta Wielkanocne w Sławucie

Święta Wielkanocne w Sławucie

Z okazji Świąt Wielkanocnych w Sławucie (obw. chmielnicki) uczniowie drugiej i trzecie klasy Polskiej Szkoły Sobotniej przygotowali inscenizację pod tytułem „Uśmiechnięte Święta”.

W trakcie uroczystości dzieci opowiadały o Wielkanocy i polskich tradycjach wielkanocnych, śpiewały i tańczyły: „Najpierw pożegnaliśmy Zimę, powitaliśmy piosenką Wiosnę. Wiosna przyszła z kwiatkami i w bardzo pięknej sukience, zatańczyła wspaniały taniec!”.

– Idą Święta, Wielkanocne idą Święta – śpiewała młodzież razem z dorosłymi, którzy przyszli do szkoły by wziąć udział we wspólnej zabawie. Dzieci opowiadali o rodzinnych spotkaniach wielkanocnych, o tradycyjnym stole (o mazurkach, babkach, barankach cukrowych, smacznych wędlinach): „kiedy przyszła do nas kurka z jajkami dla pisanek!”.

Nie zapomniano także o tradycji Wielkanocnego Poniedziałku, kiedy stary zwyczaj kazał oblewać się wodą, wołając przy tym Śmigus – Dyngus!

W podziękowaniu za ciekawe przedstawienie pani prezes Sławuckiego Związku Polaków Maria Kowalczuk wręczyła uczestnikom święta specjalne Dyplomy.

Zakończyło się święto takimi ciepłymi słowami:

Do was tutaj wstępujemy,
zdrowia, szczęścia winszujemy.
Wielkanocne obyczaje wszyscy dobrze znamy.
Pamiętamy o nich, gdy przy stole się zbieramy.
Siada mama przy stole a przy mamie tata.
Wiosna na nas zza firanek zerka
a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę. Niech słońcem zabłyśnie nad stołem.
W wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe!

Sławucki ZPU, 15.04.15 r., KZ