Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wiosenne sprzątanie na cmentarzu polskim w Sławucie

Wiosenne sprzątanie na cmentarzu polskim w Sławucie

Członkowie Sławuckiego Związku Polaków oraz uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej razem z Panią Prezes Marią Kowalczuk zorganizowali pod koniec marca wspólne sprzątanie polskiego cmentarza w Sławucie.

Ta zabytkowa katolicka nekropolia leży na terenie porośniętym dużą ilością starych drzew, z których opadają liście i uschnięte gałęzie, zanieczyszczając cały cmentarz, nagrobki i pomniki. Pani Prezes miejscowego Związku Polaków Maria Kowalczuk razem z członkami Zarządu organizacji postanowili tej wiosny przeprowadzić gruntowne sprzątanie. Wspólnymi siłami usuwali zeszłoroczne liście i inne śmieci, doprowadzając nekropolię do należytego wyglądu.

W akcji sprzątania na cmentarzu w Sławucie licznie uczestniczyła także młodzież polskiego pochodzenia, dla której prace przy grobach przodków stały się niecodzienną lekcją historii. Łącznie udział w sprzątaniu wzięło około 30 osób.

Mamy nadzieję, że ta wspólna praca na starej nekropolii wzbudzi u naszej młodzieży uczucie odpowiedzialności i szacunku wobec naszych przodków, pochowanych na sławuckim cmentarzu. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się w taki niecodzienny sposób do krzewienia polskości na Kresach.

Sławucki Związek Polaków, 15.04.15 r., KZ