Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Winniczanki biorą udział w “Tęczy Polesia” (uaktualnione)

Winniczanki biorą udział w “Tęczy Polesia” (uaktualnione)

13 października w ramach V Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Tęcza Polesia”. W Obwodowej filharmonii zebrali się goście z Ukrainy oraz Polski, by wysłuchać występów zespołów artystycznych z Żytomierszczyzny a także – sąsiedniej Winnicy.

Ażur” oraz „Srebrne głosy” przybyli na zaproszenie żytomierskiego ZPU(prezes – Wiktoria Laskowska-Szczur), by przedstawić widzom swoje stare oraz nowe piosenki, pomysły na które biorą ze starych polskich szlagierów lat 70-80.

Podczas festiwalu „Tęcza Polesia”, artystki wykonały „Parasolki”, „Kasztany”, „Wsiądź do pociągu” a także „Ktoś mnie pokochał”.

Publiczność bardzo pozytywnie oceniła występ winniczanek, które faktycznie poziomem wykonania przewyższają poziom amatorski, chociaż doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie ma tylko część z nich. Swoje doświadczenie artystyczne wykorystują podczas festiwali polonijnych na Ukrainie oraz na konkursach piosenki w Polsce, gdzie są zapraszani przez to, że są członkami Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Zwiątku Polaków (prezes Alicja Ratyńska).

Festiwal trwał około dwóch godzin, w programie znalazły się występy dziecięcych zespołów, starszych pań i panów, piosenki patriotyczne i ludowe. Jeden z konsuli winnickiego KG RP podziękował organizatorom (żytomierski ZPU, władze obwodu oraz miasta) za wspaniały koncert. Po festiwalu artyści mieli okazję porozmawiać z gośćmi z Polski oraz kolegami z innych miast podczas furszetu-przyjęcia.

Wiele uczestników festiwalu, w tym i zespoły z Winnicy zostali nagrodzeni dyplomami ale najlepszą nagrodą dla każdego artysty są owacje oraz uśmiechy publiczności, których nie brakowało na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Polskiej Kultury „Tęcza Polesia”…

 

Irena Godna – WKOZP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code