Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnicki kościół kapucynów doczekał się remontu frontonu

Winnicki kościół kapucynów doczekał się remontu frontonu

– W najbliższym czasie planujemy wymienić także główne drzwi wejściowe oraz odtworzyć w mini-kopii oryginalny wygląd kościoła i klasztoru kapucynów sprzed przewrotu bolszewickiego – powiedział 24 lipca gwardian kościoła Matki Bożej Anielskiej w Winnicy Konstanty Morozow OFM Cap.

Pod koniec drugiej dekady lipca wszyscy winniczanie i goście miasta mogli zobaczyć odświeżony wygląd kościoła i klasztora kapucynów, „rezydenci” którego – Bracia Mniejsi Kapucyni we wrześniu bieżącego roku będą obchodzili 275. rocznicę przybycia pierwszego przedstawiciela ich zakonu do Winnicy.

W ramach obchodów tej rocznicy planowana jest historyczna konferencja naukowa, wydanie książki o kapucynach w Winnicy, produkcja filmu dokumentalnego oraz przeprowadzenie kolejnej edycji festiwalu „Muzyka w klasztornych murach”.

Jeżeli porównać zdjęcie kościoła z pierwszej dekady i dzisiejsze, to można zauważyć różnicę w konstrukcji bocznych części frontonu. Eksperci z Polski sugerowali by korzystając z okazji całkowicie przywrócić XVIII-wiecznemu kościołowi pierwotny wygląd, ale widocznie zabrakło na to pieniędzy.

Gwardian winnickiego klasztoru planuje sporządzić także wierną zmniejszoną kopię świątyni w oparciu o opisy z XIX wieku i stare zdjęcia. Oprócz tego w jednej z bocznej ścian odnaleziono wmurowany akt erekcyjny fundatorów kościoła z drugiej połowy XVIII w., kopia którego będzie dostępna dla turystów już w najbliższym czasie.

Kościół kapucynów w Winnicy był świadkiem największych wydarzeń historycznych na Podolu. Tutaj przysiężono na wierność Konstytucji 3 Maja, następnie okupacyjne władze rosyjskie w tym samym kościele ogłosiły o przejęciu władzy, w 1920 roku w winnickim kościele Matki Bożej Anielskiej modlił się Józef Piłsudski.

Wszystkich zainteresowanych udzielenia pomocy finansowej dla szlachetnego celu stworzenia mini-kopii kościoła kapucynów prosimy zgłaszać się za pośrednictwem poczty: [email protected] lub dzwoniąc pod telefon: +380432 67-10-13.

Słowo Polskie, 26.07.16 r.

Po lewej – kościół kapucynów sprzed przewrotu bolszewickiego, po prawej – w chwili obecnej