Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnicki KG RP wydał w 2014 roku więcej 4-5-letnich wiz niż konsulat lwowski

Winnicki KG RP wydał w 2014 roku więcej 4-5-letnich wiz niż konsulat lwowski

O 1100 więcej 4-5-letnich wiz wydała w roku 2014 polska placówka dyplomatyczna w Winnicy w porównaniu z konsulatem lwowskim – takie dane znalazły się w odpowiedzi Ambasady RP w Kijowie na list Jakuba Łoginowa, redaktora portalu „Port Europa”, który od 2013 roku interesuje się problemami wizowymi Ukraińców oraz Białorusinów.

Nie zważając na to, że ilość takich wiz stanowi zaledwie 4% w porównaniu z wizami krótko- (do roku) i średnioterminowymi (1-3 lata), to i tak w porównaniu z rokiem 2013 wzrost wyniósł ponad 500% w Winnicy i prawie 200% we Lwowie!

Jak zaznacza Ambasada – w ostatnich miesiącach Ukraińcy mniej interesują się wizami Schengen i składają wnioski na otrzymanie wiz krajowych. To spowodowane jest widocznie złą sytuacją gospodarczą na Ukrainie i aspiracjami zarobkowymi mieszkańców tego kraju w Polsce.

Winnica znalazła się na czwartym miejscu na liście polskich konsulatów na Ukrainie (przypomnijmy, że pozostało ich sześć) pod względem ilości wydanych wiz (53 981). Najwięcej w 2014 roku tradycyjnie wydał ich KG RP we Lwowie (232 228).

Dynamika wygląda na bardzo pozytywną, można oczekiwać, że w najbliższym czasie jeszcze zwiększy się ilość wydanych wiz długoterminowych w polskich placówkach dyplomatycznych na Ukrainie, co z pewnością posłuży zmniejszeniu kolejek w centrach wizowych i możliwości skorzystania z systemu e-konsulat nie tylko pośrednikom, ale także zwykłym mieszkańcom Ukrainy, dla których w pierwszej kolejności ten system elektronicznej rejestracji był stworzony.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Jakuba Łoginowa, 26.03.15 r.; KZ


 

Nowe blokady prewencyjne na stronie e-konsulat powinny eliminować automatyczną rejestrację wniosków przy pomocy botów


Złapanie wolnego terminu na złożenie wniosku przez system e-konsulat w obecnym czasie jest rzeczą bardzo trudną, wręcz – niemożliwą