Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winniccy samorządowcy chcą by społecznicy współtworzyli mapę miasta

Winniccy samorządowcy chcą by społecznicy współtworzyli mapę miasta

Przedstawiciel RM Jurii Lewczenko prezentuje interaktywną mapę miastaInteraktywna mapa miasta, która od pewnego czasu jest dostępna na stronie http://map.vmr.gov.ua/, nie stanie się wystarczająco interaktywna i ciekawa bez wzięcia pod uwagę interesów zwykłych mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, kiedy wybudowano tą czy inną kamienicę, kto np. mieszkał przy ulicy Latyczowskiej w XVIII wieku, jakie zabytkowe obiekty zrujnowano i w ich miejscu wybudowano nowoczesne urbanistyczne konstrukcje…

20 kwietnia w nowej sali konferencyjnej na II piętrze budynku winnickiego magistratu odbyło się spotkanie samorządowców z ekspertami z dziedziny historii i IT, na którym omówiono perspektywy dołączenia ich do współtworzenia interaktywnej mapy miasta, która pozwoliła by prześledzić rozwój miasta od początku jego dziejów (1395 r.) do dziś, zobaczyć zdjęcia poszczególnych kamienic i ulic oraz wykorzystywać komponenty API (baz danych map) w prywatnych i komercyjnych celach.

Ta idea, żeby dołączyć społeczność do procesu promocji własnego miasta, jest bardzo dobra, lecz warto zlecić zadanie gromadzenia danych konkretnej osobie, lub grupie osób, która odpowiadałaby za rezultat i dotrzymywałaby się terminów wykonania robót. Jeżeli mówimy o okresie XIX wieku, to ta informacja jest dostępna w naszym Obwodowym Archiwum. Lecz jeżeli zaczepimy XVIII wiek, to informacja o Winnicy znajduje się tylko w Kijowskim Archiwum Historycznym i jej opracowanie potrzebuje specjalistycznej pracy i godzin analizy – mówił dyrektor Winnickiego Archiwum Obwodowego Jurii Legun.

– Informację w postaci dostępu do API może wykorzystywać każdy – np. producenci oprogramowania dla nawigacji GPS czy przewodników turystycznych. Zwracamy się do was o pomoc w opracowaniu fachowych opisów dla wszystkich toponimicznych obiektów w naszym mieście – zwrócił się do gości kierownik Departamentu IT w Winnickiej Radzie Miasta Jurii Lewczenko.

– Proponuję wprowadzić element interaktywności w mapach dla zwykłych obywateli, którzy mogą posiadać zabytkowe zdjęcia kamienic czy inną informację i mogą się nią podzielić za pośrednictwem komentarza pod tym czy innym obiektem. Poza tym już teraz warto wprowadzać dwujęzyczne opisy – w języku ukraińskim oraz angielskim dla promocji naszego miasta w przestrzeni międzynarodowej – zaznaczył Jerzy Wójcicki, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy”.

Spotkanie, poświęcone historycznemu rozwoju miasta Winnicy z udziałem społeczności, inicjowane przez Radę Miasta, zaowocuje w powstanie ciekawych i atrakcyjnych produktów informacyjnych, które zachęcą do odwiedzania stolicy Podola turystów z innych miast i krajów a winniczanie dowiedzą się więcej o własnym rodzinnym mieście, które przed rozbiorami w 1772 należało do województwa bracławskiego I RP.

Jerzy Wójcicki, 21.04.16 r.