Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winniccy katolicy zaprezentowali projekt, który po raz pierwszy od 10 lat zostanie dofinansowany przez władze obwodowe

Winniccy katolicy zaprezentowali projekt, który po raz pierwszy od 10 lat zostanie dofinansowany przez władze obwodowe

– Pierwszy raz od 10 ostatnich lat w ramach konkursu, ogłoszonego przez Winnicką Administrację Obwodową (WAO), wśród jego zwycięzców znalazł się projekt o tematyce katolickiej – ogłosiła podczas konferencji prasowej w WAO kierownik Departamentu Informacji Switłana Wasyluk.

6 lipca na sali konferencyjnej departamentu odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwóm ważnym pytaniom, poświęconym działalności kościoła katolickiego w obwodzie winnickim. Pierwsze pytanie, które wzbudziło najwięcej pytań i dyskusji, dotyczyło zwrotu domu parafialnego przy kościele Św. Andrzeja Boboli w Peczarze. Drugim punktem porządku dziennego była prezentacja projektu pt. „270-lecie kapucynów w Winnicy”, zainicjowanego przez parafian kościoła rzymskokatolickiego w tym mieście oraz samych braci kapucynów.

– W kronice, którą prowadzili nasi poprzednicy, widnieje pierwszy zapis: „21 września 1746 roku o 16.00 do Winnicy przybyli pierwsi bracia kapucyni, którzy od tego czasu zaczęli pełnić tu posługę – zacytował dokument gwardian klasztoru kapucynów w Winnicy Konstanty Morozow OFM Cap. – Kościół kapucynów (Matki Bożej Anielskiej) był świadkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń w historii. Właśnie tu odczytano rosyjski list o przejściu województwa bracławskiego I RP pod panowanie Moskwy, tu przysięgano na wierność Konstytucji 3 Maja i tutaj też uczestniczył we Mszy Marszałek Józef Piłsudski.

W spotkaniu w WAO wzięli udział kierownik departamentu ds religii i mniejszości Igor Salecki, proboszcz peczarskiej parafii Św. Andrzeja Boboli Rusłan Karmalita, przedstawiciel polskiej i katolickiej wspólnoty miasta Jerzy Wójcicki, kapucyn Konstanty Morozow oraz sekretarz eparchii UPC MP Władysław Demczenko.

Katolicka wspólnota bardzo aktywnie bierze udział w życiu politycznym i społecznym państwa ukraińskiego, nasz projekt ma na celu popularyzowanie wiedzy historycznej o działalności przedstawicieli tego zakonu w Winnicy. Oprócz konferencji z udziałem znanych historyków, która rozpocznie się symbolicznie o 16.00 21 września dokładnie w 270. rocznicę pojawienia się kapucynów w naszym mieście, planujemy wydać książkę o naszym kościele i klasztorze, wyprodukować film dokumentalny i przeprowadzić kolejny festiwal „Muzyka w klasztornych murach” – powiedział, prezentując projekt, Jerzy Wójcicki.

Dziennikarze, obecni na konferencji pytały o nakładzie książki o winnickim klasztorze kapucynów, która zostanie wydana przed 21 września, oraz o ostatniej decyzji Rady Obwodowej, poświęconej zwrotu katolikom domu parafialnego w Peczarze. W ich ustach zabrzmiały obawy o zachowanie pierwotnego wyglądu kaplicy Potockich, wybudowanej przez Władysława Horodeckiego oraz o dyskusji, która miała pojawić się w środowisku mieszkańców Peczary (rej. niemirowski) na temat wykorzystania odzyskanego pomieszczenia w przyszłości. Jedno z pytań, zadane przez Jurija Sehedę, dotyczyło także zwrotu kościoła w Janowie (rej. kalinowski).

– Nasza parafia nalicza dzisiaj 40 wiernych, do Pierwszej Komunii w tym roku poszło siedmioro dzieci. Odzyskany Dom Parafialny planujemy wykorzystać pod szkółkę katechetyczną i mini-muzeum Horodeckiego – tłumaczył proboszcz Karmalita. Igor Salecki zaprezentował dokumenty, potwierdzające konfiskatę mienia parafialnego w Peczarze w 1937 roku przez bolszewików oraz informację z archiwum, która bezpośrednio wskazuje na to, że dom parafialny, który wszędzie figuruje jako „dom organisty” faktycznie należał do parafii i znajdował się w bezpośredniej bliskości od kościoła Potockich.

Projekt „270-lecie kapucynów w Winnicy” został złożony w ramach konkursu obwodowego za pośrednictwem Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Słowo Polskie, zdjęcia: Jurij, Seheda, 06.07.16 r.