Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica zostanie członkiem programu RE „Intercultural cities”

Winnica zostanie członkiem programu RE „Intercultural cities”

Czym może być pomocny program „Miasta Interkulturowe” (Intercultural cities), inspirowany przez Radę Europy, opowiedziała w Winnicy dr Ksenija Rubikondo, kierownik ukraińskiej sieci Miast Interkulturowych.

13 kwietnia w sali reprezentacyjnej gmachu Rady Miasta odbyło się spotkanie winnickich samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych z Kseniją Rubikondo – koordynatorką wdrażania międzynarodowego projektu „Intercultural cities” (IC), skierowanego na głębszą integrację mniejszości narodowych oraz przybyszy z innych krajów w życie społeczności miast członkowskich programu.

– Nasz projekt rozwija się od 2008 roku, dzisiaj członkami programu „Intercultural cities” jest 80 miast na całym świecie. Na Ukrainie udział w nim biorą Melitopol, Sumy oraz od niedawna – Winnica – mówiła Pani Rubikondo.

Liczne projekty, w których biorą udział miasta członkowskie IC, są dofinansowane z funduszy Rady Europy i składek członkowskich z budżetów tych miast. Ukraińcy, jak twierdziła Pani Ksenija, są nieco ograniczeni w udziale w projektach IC przez problemy natury logistycznej – wizy, wysokie koszty podróży do Europy itp.

Po każdej kolejnej części prezentacji programu „Miasta Interkulturowe” kierownik ukraińskiej sieci prosiła słuchaczy o zadawanie pytań, dotyczących IC. Działacze społeczni pytali, czy ten program nie ma wyłącznie na celu ułatwienia życia uchodźcom z innych krajów, czy mogą brać w nim udział tylko miasta, ale też jednostki administracyjne o randze obwodowej, czy jest miejsce w IC dla romskiej wspólnoty oraz czy do rdzennej ludności można zaliczyć mniejszości narodowe, mieszkające poza granicami historycznej ojczyzny od kilku wieków.

Program „Miasta Interkulturowe” może być bodźcem dla władz samorządowych by korzystając z funduszy unijnych głębiej zintegrować lokalne wspólnoty mieszkańców, spowiadających inne wyznanie, lub reprezentującą inną kulturę oraz zachęcić władze do zapraszania na stanowiska urzędnicze przedstawicieli innych narodowości, niż dominująca w danym konkretnym państwie.

Winnicki samorząd bardzo aktywnie włączył się w program IC. 12 kwietnia, w dniu poprzedzającym spotkanie z dr. Kseniją Rubikondo kierownik wydziału ds kultury w RM Maksym Filanczuk w obecności liderów wspólnot mniejszości narodowych zadeklarował chęć nawiązania głębszej współpracy z nimi, proponując udział w konkretnych przedsięwzięciach na przestrzeni 2016 r. Dotychczas mniejszościami narodowymi opiekowali się wyłącznie urzędnicy z Administracji Obwodowej a samorządowcy z „najbardziej europejskiego” miasta na Ukrainie, jak sami często deklarują, zapominali o potrzebie głębszej współpracy z Białorusinami, Polakami, Żydami, Romami, mieszkającymi w Winnicy.

Polską wspólnotę miasta na spotkaniu z Kseniją Rubikondo reprezentowali Alicja Ratyńska (Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków) oraz Jerzy Wójcicki (Stowarzyszenie „Kresowiacy”).

Miastem partnerskim programu „Intercultural cities” w Polsce jest Lublin.

Słowo Polskie, K.B., 14.04.16 r.

{morfeo 1167}

{youtube}{/youtube}