Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnica – Kielce, przyjaźń od serca… (uaktualnione)

Winnica – Kielce, przyjaźń od serca… (uaktualnione)

Lata 2012-2013 dla Konfederacji Polaków Podola okazały się wyjątkowe, bowiem właśnie w tym okresie zostały zrealizowane marzenia prezesa tej organizacji Jana Glinczewskiego o otwarciu w Winnicy Polskiej Szkoły.

Dzięki pomocy księdza Kazimierza Dudka z parafii Bożego Miłosierdzia na Tiażyłowie oraz Urzędu Miasta Kielce, 1 września 2012 roku 25 dzieci rozpoczęli naukę w pierwszej klasie Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły. Proboszcz tiażyłowskiej parafii w celu realizacji tego projektu przekazał pierwszoklasistom salę, gdzie dzieciaki mogły się uczyć języka polskiego i religii. Władze miasta Kielce natomiast wyposażyły uczniów w plecaki, podręczniki szkolne, zeszyty i przybory do pisania.

Młodzież z zapałem i zaangażowaniem przystąpiła do nauki. W czasie Adwentu odwiedził ich przejazdem z Polski św. Mikołaj, który obdarzył wszystkich dzieciaków świątecznymi upominkami.

25 maja 2013 roku podczas Dnia Europy w Winnicy nastąpiło uroczyste zakończenie pierwszego roku szkolnego. Przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki wręczył świadectwa o ukończeniu nauki wszystkim pierwszoklasistom, życząc dalszych sukcesów już w klasie drugiej.
W roku szkolnym 2013-2014, z powodu dużego zainteresowania polską szkołą  zostaną utworzone już dwie pierwsze klasy, z czego cieszą się jak mieszkańcy Winnicy, tak i Kielc.

Pod koniec czerwca br. czterdziestoosobowa grupa członków Konfederacji Polaków Podola udała się do Polski, by uczestniczyć w VII Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego w tym mieście. W tej grupie znaleźli się również młodzi artyści z chóru „Kwiat Podola”. Tegoroczna Letnia Szkoła poświęcona była Powstaniu Styczniowemu 1863-1864 roku, polskiej ortografii oraz kulturze Śląska Opolskiego (wycieczka do Opola).

Zespół „Kwiat Podola” pozostał na gościnnej polskiej ziemi nieco dłużej, bo brał udział w jubileuszowym, 40. Festiwalu Kultury Szkolnej i Harcerskiej w Kielcach. Podczas dwutygodniowych zmagań, młodzież uczestnicząc w warsztatach wokalnych, otrzymała  możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych na wielu scenach w Kielcach oraz innych miejscowościach pięknej ziemi świętokrzyskiej (patriotyczny festyn w Ociesękach, zjazd archiwistów w Skorzeszycach).

Najważniejszą jednak sprawą było to, że młodzi kresowiacy nawiązali znajomości z rówieśnikami z Polski oraz innych krajów, którzy też przyjechali do Kielc  by uczestniczyć w harcerskim festiwalu.

Z ogromną radością, zadowoleniem, ale także i zaskoczeniem uczestnicy chóru przyjęli werdykt jury, przyznający zespołowi z Winnicy główną nagrodę – Złotą Jodłę. Był to dla nich dowód na to, że wielomiesięczna praca nie poszła na marne oraz że warto dalej krzewić polskość na kresach, śpiewając polskie piosenki patriotyczne, harcerskie, ludowe i religijne.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować naszym polskim przyjaciołom za życzliwość i serdeczność oraz za to, że w Polsce członkowie Konfederacji Polaków Podola czuli się naprawdę jak w swojej Ojczyźnie.

Za stworzenie prawdziwie rodzinnej atmosfery słowa podziękowania kierowane są do Wojciecha Lubawskiego – Prezydenta Miasta Kielce, Tomasza Boguckiego – Przewodniczącego Rady Miasta Kielce, Ewy Łęk–Noculi – Dyrektor Biura Rady Miasta Kielce, nauczycieli: Katarzyny Chwiećko, Dariusza Bukowskiego,  Krzysztofa Śmietanki, pielęgniarki – Joli Wróblewskiej, kierownika Letniej Szkoły – Andrzeja Koziei, dyrektora ZSP nr 1 – Ryszarda Mańko oraz wszystkich przyjacioł, dzięki którym z każdym rokiem coraz lepiej poznajemy i rozumiemy język, kulturę i historię naszych polskich przodków.

Wdzięczni uczestnicy VII Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego w Kielcach

 

Zdjęcia z Letniej Szkoły

{morfeo 381}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *