Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wiersze Szewczenki w Winnicy po Polsku

Wiersze Szewczenki w Winnicy po Polsku

Walery Istoszyn - prezes Świetlicy Polskiej recytuje poezję SzewczenkiW przededniu zbliżającego się Święta Niepodległości Ukrainy na Placu Bohaterów Niebiańskiej Sotni odbyło się recytowanie wierszy Tarasa Szewczenki – ukraińskiego wieszcza narodowego, przyjaciela wielu Polaków, także powstańców listopadowych.

Ta akcja miała wymiar społeczny, recytować wiersze mogli wszyscy chętni. Recytatorów nie ograniczano ani w czasie ani w wyborze języka, w którym czytali wiersze.

W recytowaniu poezji Szewczenki wzięli udział również członkowie Stowarzyszenia „Świetlica Polska”. Przedstawiciele polskiego środowiska w Winnicy recytowali „Do Gogoła” w języku polskim, „Dumkę”, „Iwana Pidkowę”, „Szwaczkę”, „Lileję” i inne.

Wierszy Tarasa Szewczenki w języku polskim nauczyliśmy się, kiedy w listopadzie 2014 roku obwodowe kuratorium oświaty zorganizowało konkurs recytatorski im. Tarasa Szewczenki. Jeden z wierszy tego poety trzeba było przygotować w tłumaczeniu na język polski. W tym konkursie wzięło udział kilku osób z naszej Szkoły sobotniej przy Stowarzyszeniu „Świetlica Polska”. Recytowałam wtedy wierz „Do Gogola” i w konkursie otrzymałam III Nagrodę, niestety dyplomu do dzisiaj jeszcze mi nie przekazano. Pamiętam, że wtedy wielu nauczycieli w szkołach dziwiło się, że w Roku Szewczenki nie przeprowadzono konkursu recytatorskiego w języku ukraińskim – ani miejskiego, ani obwodowego! – opowiedziała o inicjatywie „Świetlicy” 11-letnia Monika Białoszycka.

Oprócz języka polskiego i ukraińskiego uczestnicy akcji recytowali Szewczenkę w Winnicy także po rosyjsku.

Świetlica Polska, 28.08.15 r.