Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wiersze Słowackiego w jesiennych klimatach w dawnym Płoskirowie

Wiersze Słowackiego w jesiennych klimatach w dawnym Płoskirowie

3 września w przededniu 212. rocznicy z dnia urodzin wybitnego romantyka polskiego Juliusza Słowackiego, urodzonego w Krzemieńcu, Związek Polaków przy kościele pw „Jezusa Chrystusa-Króla Wszechświata” w m. Chmielnickim (prezes – Ludmiła Kotyk) odznaczyło tę datę zorganizowaniem Wieczoru Poetycko-Muzycznego.

Mówiono o epoce romantyzmu, o bohaterze i twórcy romantycznym. W prezentacji wyświetlono najciekawsze momenty życiorysu J. Słowackiego. Recytowano wiersze (Walery Kiciuk i Ludmiła Dzińdziałowska-Zadwórna), odczytano jeden z Listów poety do Matki.

W imprezie wzięły udział uzdolnione dzieci naszego miasta w różnych dziedzinach sztuk artystycznych oraz członkowe Związku: Maria Bragina (skrzypce) z Etiudą J.F. Mazasa „Polonez”, zachwyciła wszystkich obecnych Eliza Krawiec (balet-2 tańce), zabrzmiały nuty i słynnego Polonezu Ogińskiego (w wykonaniu p. Eugenii Bogdan – Prezesa Podolskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Fr. Liszta), zabrzmiała muzyka Chopina i Liszta („Sny o miłości” Nokturn 3), a w towarzystwie z solistą (Igor Babicz, baryton) obecni odsłuchali „Elegię” Julesa Masseneta i romans Schumanna.

Także zabrał głos najstarszy z obecnych, historyk, dziennikarz Borys Kuzina. Na koniec zabrzmiało solo najmłodszego uczestnika Wieczoru – Piotrka Orłowa w piosence dla dzieci „Jesteśmy Polką i Polakiem” z zachętą słuchaczy do poznawania Polski i kultury polskiej.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy jej uczęsnicy otrzymali Podziękowania oraz upominki, zrobili wspólne zdjęcie, dzielili się wrażeniami przy poczęstunku.

Projekt realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”.

Ludmiła Dzińdziałowska-Zadwórna, 10 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code