Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ćwierć wieku Związku Polaków w Sławucie

Ćwierć wieku Związku Polaków w Sławucie

W dniach 16-18 października w Sławucie (obw. Chmielnicki) odbyły się Dni Kultury Polskiej, wzbogacone o jeszcze jedno niecodzienne wydarzenie – rekonsekrację odbudowanej 200-letniej kapliczki na terenie starego cmentarza polskiego.

Równolegle z warszawskim Konkursem Chopinowskim w Sławucie wystartował koncert z okazji 205. rocznicy urodzin wybitnego polskiego artysty. Utalentowana wołyńsko-podolska młodzież zaprezentowała najbardziej znane utwory z licznego dorobku Fryderyka Chopina. Ta muzyka często gościła w pałacu Sanguszków, którzy najczęściej kojarzeni są właśnie ze Sławutą. Dzięki wysiłkom organizatorów mieszkańcy tego rejonowego miasteczka znów pogrążyli się w atmosferę XIX-wiecznych balów, wsłuchując się w mazurki i walce…

17 października członkowie Sławuckiego Związku Polaków, wierni kościoła pw. Św. Doroty oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości poświęcenia i pierwszego nabożeństwa po wielu latach w kapliczce na terenie starej polskiej nekropolii. Proboszcz parafii ks. Jan Szańca dziękował dobroczyńcom za wkład w odrodzenie życia duchownego w Sławucie i razem z wiernymi modlił się za pokój na Ukrainie i nowe powołania zakonne.

Po obiedzie tego samego dnia w Miejskim Pałacu Kultury na gości czekała uroczysta Akademia z okazji 25-lecia Sławuckiego Związku Polaków (prezes Maria Kowalczuk). Na uroczystość przybyła nie tylko młodzież, lecz także „weterani” odrodzenia polskości w Sławucie. Wszyscy honorowi goście zostali odznaczeni upominkami i owacjami widzów.

Kolejny dzień Dni Kultury Polskiej w Sławucie rozpoczął się Mszą świętą za wszystkich Polaków w zabytkowym kościele pw. Świętej Doroty. Liturgię upiększył swoim śpiewem poznański zespół „Lumen vocale”, wędrujący po Ukrainie w ramach Dni Papieskich 2015.

Sławuta to miasto, które ukrywa jeszcze wiele tajemnic. Przed zarządem i członkami polskiej organizacji w tym mieście stoi kolejne zadanie – upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego, jacy polegli w okolicach Sławuty, broniąc „naszej i waszej swobody”. Po odsłonięciu w sierpniu w Mińkowcach pamiętnego znaku powstańcom styczniowym sławuccy Polacy z nową siłą zabrali się za krzewienie kultury i tradycji przodków, odbudowując z okruszków zniszczoną przez komunistów tożsamość potomków szlachty polskiej i kolonizatorów z Mazowsza i innych regionów Polski.

Słowo Polskie, zdjęcia: Igor Panasenko, 24.10.15 r


{morfeo 1012}

{youtube}{/youtube}