Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wielkie sprzątanie Polskiego Cmentarza w Żytomierzu

Wielkie sprzątanie Polskiego Cmentarza w Żytomierzu

W celu przygotowania Polskiego Cmentarza w Żytomierzu do Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek setki młodych ludzi dołączyło się do wspólnej akcji Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie – sprzątania zabytkowej nekropolii. Przez cały dzień oni wynosili liście, czyścili pomniki, poznając historię rodzinnego miasta.

Cmentarz Polski w Żytomierzu jest zabytkiem architektury końca XVII wieku. Dokładna data jego założenia przypada na rok 1762. To jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie. Jego sprzątanie jest bardzo ważną sprawą.

W ostatnią sobotę października środowiska polskie Żytomierza wzięli aktywny udział w tej inicjatywie: dzieci, młodzież i dorośli uczący się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej przy ŻOZPU, Asocjacja Polaków Żytomierszczyzny, szkoła nr 28 i 36 oraz nauczyciele – poloniści.

– Razem sprzątamy Polski Cmentarz, który jest pamiątką historyczną, aby uczcić pamięć naszych przodków. 2 listopada tutaj zostanie odprawiona Msza święta. Znajdują się tutaj groby znanych rodów szlacheckich Dombrowskich, Moniuszko, Czackich. Na żytomierskiej nekropolii można odnaleźć także mogiły ojca słynnego pianisty i premiera Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego i jego przybranej matki, pierwszego polskiego lotnika, który zginął podczas walki w drugiej dekadzie XX w. Bronisława Maciejewicza oraz światowej sławy kompozytora i pianisty, ucznia Franciszka Liszta – Juliusza Zarembskiego – opowiada o wspólnym sprzątaniu Wiktoria Laskowska-Szczur, organizator akcji.

Po sprzątaniu wspólnie zapaliliśmy znicze – światełka pamięci. Swoja obecnością, chwilą zadumy, skupienia, modlitwą i zapaleniem znicza chcieliśmy uczcić tych wszystkich, którzy już odeszli, a którym tak wiele dziś zawdzięczamy.

Aleksander Piwowarski, Żytomierz, 31.10.2015 r.


{morfeo 1022}

{youtube}{/youtube}