Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wielkie sprzątanie Cmentarza Polskiego w Żytomierzu

Wielkie sprzątanie Cmentarza Polskiego w Żytomierzu

25 października 2014 roku, w ostatnią sobotę przed świętem zmarłych, wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie porządkowali groby Cmentarza Polskiego w Żytomierzu.

Priorytetem Związku Polaków jest wychowanie patriotyczne polonijnej młodzieży. Na cmentarz wyszli wszyscy: od dzieci do emerytów, przychodzili całymi rodzinami. Wśród nich – uczniowie Polskiej Szkoły sobotnio-niedzielnej ŻOZPU, zespołów polskich, kursów językowych, fakultetów, szkół nr 17, 23, 28. Nie mogło także zabraknąć organizatorów członków Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, nauczycieli – polonistów. Pracowali razem, dbając o tych, którzy odeszli, o ich wieczne miejsce spoczynku a najważniejsze – o zachowanie pamięci o swoich przodkach.

Wielkie podziękowania należą się Marii Piwowarskiej, Irenie Świtelskiej, Jadwidze Poliszczuk, Aleksandrowi Piwowarskiemu, Wiktorii Zubariewoj, Marynie Babińskiej za ofiarną pomoc i serce, włożone we wspólne dzieło.

Po sprzątaniu, na polskich grobach zostały zapalone znicze – na mogiłach rodziców Paderewskiego (ojca i przybranej matki), Juliusza Zarębskiego, rodziny Moniuszków, Dąbrowskich i Kraszewskich, ks. Andrzeja Fedukowicza.

Wiktoria Laskowska-Szczur

GK

 

Zdjęcia ze sprzątania

{morfeo 661}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code