Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Wielka Polska Rodzina” w Nowogrodzie Wołyńskim

„Wielka Polska Rodzina” w Nowogrodzie Wołyńskim

3 maja w Nowogrodzie Wołyńskim w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina” dofinansowanego w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacja „Wolność i Demokracja” rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Konstytucji Trzeciego Maja.

O 16.00 godz. w Państwowym Muzeum Krajoznawstwa w Nowogrodzie Wołyńskim została uroczyście otwarta wystawa fotograficzna pt. „Polacy Żytomierszczyzny – wczoraj i dziś”. Na imprezę zawitali uczniowie grup starszych polskiej szkółki sobotniej im. J. Jakubowskiej, członkowie Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego.

Zaszczycili naszą uroczystość swoją obecnością i poważni dla nas goście: wicemer miasta Pani Oksana Gwozdenko, Prezes Polskiego Klubu Studenckiego oraz główny organizator wystawy fotograficznej Walentyna Jusupowa, Prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J. Stypuły w Susłach Antonina Szczyrska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia „Polonia Zwiagielszczyzny” Julia Wowk, nauczyciel języka polskiego w liceum nr 11 Edward Zinurow, Prezes Fundacji Szyrokopojas Olga Szyrokopojas.

Rozpoczęło się otwarcie wystawy z pięknych słów Jana Lechonia z „Hymnu Polaków na obczyźnie”. Po krótkim powitaniu i złożeniu życzeń przez Prezesa Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego Wiktorię Szewczenko oraz Pani wiceburmistrz Oksana Gwozdenko, wszyscy wspólnie zaśpiewali „Marsz Polonii” po czym Prezes Polskiego Klubu Studenckiego Pani Walentyna Jusupowa uroczyście otworzyła wystawę oraz złożyła szczere życzenia dla wszystkich obecnych na sali Polaków z okazji tak pięknych świąt. Po uroczystym otwarciu zostały wylosowane 6 numerków i 6 osób spośród obecnych na sali dostały ciekawe i piękne prezenty (gry planszowe – IPN oddział w Warszawie oraz kubki – Fundacja „Wolność i Demokracja”).

W następnym dniu – 4 maja, odbył się bieg polonijny „Wielka polska rodzina” w ramach maratonu Lesia Grand Fest. To był drugi dzień obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina”.

W biegu wzięli udział: uczniowie polskiej szkółki im. J. Jakubowskiej, członkowie Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego; członkowie Polskiego Klubu Studenckiego na czele z Panią prezes Walentyną Jusupową; uczniowie Domu Polskiego w Żytomierzu; członkowie Romanowskiego Polskiego Towarzystwa na czele z Panią prezes Olgą Myczkiwską.

Po biegu dziecięcy zespół taneczny Wesełka, który jest pod opieką Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego zatańczyły taniec sportowy, a każdy uczestnik biegu mógł się poczęstować rogalikiem świętomarcińskim, herbatką i otrzymać miłe upominki.

Bardzo cieszymy się, że w tych tak ważnych dniach dla nas Polaków, w Dniu Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Konstytucji Trzeciego Maja, łączymy się razem, aby świętować razem, aby pokazać naszą jedność i naszą moc.

Organizatorem projektu „Wielka Polska Rodzina” jest Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Informacja:

W 2018 roku w Żytomierzu w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Państwowości Ukrainy w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” została otworzona wystawa fotograficzna „Polacy Żytomierszczyzny – wczoraj i dziś”. Później wystała pokazana została w szkołach obwodu Żytomierskiego: w szkole w Dowbyszu oraz szkole w Marianówce.

Wystawa przedstawia tematyczne sekcje poświęcone historii – „Skąd się wzięli Polacy na Żytomierszczyźnie”, „Polacy podczas II wojny światowej”, „Odrodzenie Polskości na Żytomierszczyźnie w latach 90. XX wieku” oraz współczesności – „Polonia w XXI wieku”, „Polskie media”, „Nauka języka polskiego”.

Wtedy organizatorem Wystawy wystąpiła Obwodowa Organizacja Społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, a współorganizatorami: Dom Polski w Żytomierzu, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie oraz „Gnatyuk Art Center” w Żytomierzu.

Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę.
(Jan Lechoń „Hymn Polaków na obczyźnie”)

Wiktoria Szewczenko, Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim,
Walentyna Jusupowa Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 7 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code