Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Większość Ukraińców wypowiedziała się za jednolity język państwowy

Większość Ukraińców wypowiedziała się za jednolity język państwowy

64,5 proc. mieszkańców Ukrainy uważa, że ukraiński powinien być jednolitym językiem państwowym i oficjalnym, natomiast  język rosyjski może być swobodnie używany.

Według  wyników sondażu społecznego, przeprowadzonego wspólnie przez Centrum Razumkowa i Centrum „Socis”, 17,7 proc. badanych zadeklarowało, że język ukraiński powinien być językiem państwowym, podczas gdy język rosyjski może być używany jako oficjalny w niektórych regionach Ukrainy.

Kolejne 15,2 proc. ankietowanych uważa, że oba języki powinny być państwowe na Ukrainie. Jednocześnie 2,6 proc. badanych nie zdecydowało się na odpowiedź.

Sondaże Centrum „Socis” i Centrum Razumkowa zostały przeprowadzone 21-28 lipca 2020 roku wśród 4000 respondentów na całej Ukrainie, z wyjątkiem terytoriów okupowanych przez Rosję. Metodą zbierania podstawowych informacji socjologicznych jest standaryzowany wywiad face-to-face w miejscu zamieszkania respondentów.

Lidia Baranowska, 21 sierpnia 2020 r.

a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code