Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wieczór Wigilijny dla polskiej wspólnoty z Podola, Bukowiny i Wołynia

Wieczór Wigilijny dla polskiej wspólnoty z Podola, Bukowiny i Wołynia

Bez kwiecistych godzinnych przemówień, w rodzinnych klimatach i przy znajomych z dzieciństwa kolędach 13 grudnia odbyło się kolejne Spotkanie Wigilijne w Winnicy, organizatorem którego tradycyjnie był Konsulat Generalny RP na czele z Tomaszem Olejniczakiem.

Siedem chórów i zespołów wokalnych z Winnicy, Żytomierza, Baru, Kamieńca Podolskiego i Czerniowiec bawiły publiczność – członków i prezesów polskich organizacji społecznych z Podola, Bukowiny i Wołynia, duchowieństwo i zaproszonych na imprezę przedstawicieli lokalnych władz. By posłuchać polskich kolęd w nowoczesnej i tradycyjnej aranżacji do Filharmonii Winnickiej przybyli przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij, Rady Obwodowej Anatol Olijnyk, zastępca burmistrza miasta Andrij Rewa oraz honorowi goście z miasta Kielce – delegacja na czele ze stałym bywalcem podobnych spotkań – radnym Tomaszem Boguckim.

Przed początkiem koncertu jego prowadzący Wojciech Mrozowski zainaugurował kolejną 16. edycję akcji charytatywnej „POLACY RODAKOM”, skierowanej do najuboższych członków środowiska polskiego w czterech obwodach, objętych pieczą polskiej placówki dyplomatycznej z siedzibą w Winnicy. – W tym roku – jak zapowiedział konsul Mrozowski – do Polaków w potrzebie trafi blisko 1000 paczek, zebranych przez polskie placówki oświatowe, sponsorów prywatnych i samorządy lokalne przy wsparciu polskich parlamentarzystów.

Tegoroczny koncert odbył się bez udziału imienitych gwiazd sceny polskiej. Nie zważając na to, miejscowi artyści polskiego pochodzenia szybko zdołali zdobyć serca publiczności kolędami „Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Święta Panienko” i bardziej nowoczesnymi „Uciekali” oraz „Mroźna cisza”. Większość artystów to znane i lubiane Chór im. Zarębskiego z Żytomierza, VOX CORDIS z Kamieńca Podolskiego, „Młode liście” z Baru, „Wianeczek” z Czerniowiec, zespół wokalny „Malwy”, działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków oraz „Srebrne Głosy” (Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków).

Świąteczny koncert w Filharmonii trwał nieco dłużej niż półtora godziny, po czym główny gospodarz imprezy – konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak zaprosił gości do stołu wigilijnego i połamania się opłatkiem. Po pobłogosławieniu jedzenia przez duchowieństwo, nie przestając kolędować wszyscy dzielili się „Czym chata bogata”. Dużo organizacji z rejonów i innych miast przywiozło własne gotowe dania, serwowane w ich domach na Boże Narodzenie. Każdy chętny mógł spróbować świątecznego karpia z Dniestru, przygotowanego przez Polaków z Mohylewa Podolskiego, pierogi z Winnicy lub pierożki z Baru.

Po 19.00 wszystkie kolędy i pastorałki w Winnickiej Filharmonii ucichły, goście rozeszli się i rozjechali po swoich domach, położonych często nawet 250 kilometrów od Winnicy. W swoich sercach zabrali ze sobą iskierkę radości i uczucia bycia jedną wielką polską rodziną – Polaków, którzy nie zapomnieli o własnych tradycjach i przekazują je od babci i dziadka młodszym pokoleniom…

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 4.12.15 r.

{morfeo 1071}

{youtube}{/youtube}