Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wieczór Poezji Polskiej w dawnym Płoskirowie

Wieczór Poezji Polskiej w dawnym Płoskirowie

W dniu 17 listopada 2016 r. w Dziale Literatur w Językach Obcych Chmielnickiej Obwodowej Naukowej Biblioteki Uniwersalnej zorganizowano Wieczór Poezji polskiej, udział w którym wzięli miłośnicy języka polskiego i poezji polskiej oraz zaproszeni kadeci Narodowej Akademii Służby Granicznej w Chmielnickim uczący się języka polskiego.

Spotkanie rozpoczęło się z krótkiego koncertu smyczkowego  w wykonaniu studentki Zawodowej Szkoły Muzycznej im. W. Zaremby, po czym słuchaczom zaproponowano do obejrzenia krótki film o polskich Noblistach Literackiej Nagrody Nobla.

Pośrodku świetlicy postanowiono stołek, przy którym „miał natchnienie i pisał młody poeta” – młody człowiek przebrany na wzór mieszkańca z XIX w., który po chwili zarecytował fragment utworu wybitnego poety.

Kadeci Akademii Narodowej recytowali wiersz polskiego wieszcza: „Niepewność” w języku ukraińskim i polskim. W roli poetki – M. Konopnickiej wystąpiła mgr L. Dzińdziałowska-Zadwórna, która recytowała wiersze W. Szymborskiej, J. Słowackiego i M. Konopnickiej. Debiut w recytacji miała p. Olga Wierszyńska, zaprezentowawszy wiersz Cz. Miłosza pt. „Miłość” (po ukraińsku i po polsku) oraz wiersze współczesnej młodej poetki Aleksandry Piguły pt. „Karuzela” i „Bądź” (przekład w języku ukraińskim ostatniego zaproponowała do recytacji autorce przekładu L. Dzińdziałowskiej-Zadwórnej).

Młodzież zachwycił ekspresywną recytacją wierszy M. Konopnickiej miejscowy poeta-tłumacz Walery Kiciuk, opowiedziawszy przy tym parę słów o polskiej poetce. Wiersz „Kubek” odczytał wraz z „przebraną za Wielką Marię” Ludmiłą Dz.-Zadwórną. Wieczór zakończyła piękna melodia klasyczna skrzypiec. Pani Kierowniczka Działu podziękowała zebranym za udział i zaproponowała zrobienie wspólnego foto na pamiątkę.

Wieczór Poezji Polskiej w Chmielnickim odbył się w ramach Tygodnia Kultury Polskiej.

Mgr L. Dzińdziałowska-Zadwórna, 24.11.2016 r.