Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wieczór pamięci „królowej polskiego twistu” z Mylska

Wieczór pamięci „królowej polskiego twistu” z Mylska

Helena Majdaniec. Zdjęcie z okładki książki „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” Rafała Podrazy

23 stycznia w salonie Wołyńskiej Uniwersalnej Naukowej Biblioteki im. Ołeny Pcziłki odbył się wieczór artystyczny „Helena Majdaniec – królowa polskiego twistu”.  Impreza była poświęcona życiu i twórczości Heleny Majdaniec, polskiej piosenkarki pochodzenia ukraińskiego.

Przyszła artystka urodziła się w małej miejscowości Mylsk (obecnie – rejon rożyszczeński), gdzie po raz pierwszy zobaczyła świat 5 października 1941 roku w rodzinie Lidii i Filimona. W 1946 roku rodzina – trójka dzieci i rodzice –  przeprowadziła się na terytorium współczesnej Polski i zamieszkała w Szczecinie.

Po pierwszym występie na scenie lokalnego teatru „Elf” kariera piosenkarki, przyszłej gwiazdy polskiej sceny, potoczyła się błyskawicznie. Następnie był chór politechniki, a później – zespół „Klipsy” oraz klub studencki „Pinokio”. Brała udział w legendarnych festiwalach w Szczecinie i Opolu. Weszła do składu wybitnego zespołu „Czerwono-czarne”. Jej rockowe piosenki nie znały granic, w szczególności „Ryżyk”, „Czarny Ali-Baba” itp. W latach 60-90. mieszkała we Francji, gdzie na Helenę zwróciła uwagę Marlen Dietrich. Koncertowała w ZSRS, Czechosłowacji, Bułgarii, USA, Kanadzie i innych krajach.

W listopadzie 1991 roku wróciła do Polski i mieszkała tu ponad 10 lat. Zmarła 16 stycznia 2002 roku w Szczecinie.

Podczas wieczoru artystycznego w Łucku wspomnieniami o królowej polskiego twistu podzielili się przedstawiciele rodziny Majdańców z Wołynia – krajoznawca Iraida Majdaniec z miejscowości Żydyczyn kiwereckiego rejonu oraz córka kuzynki Heleny – Ludmiła.

Po raz pierwszy zaprezentowano wzruszające fotografie, między innymi z lat 50. XX wieku , kiedy Panas Majdaniec z Mylska odwiedził rodzinę Majdańców w Szczecinie. Ciepła atmosferze spotkania artystycznego dodały występy Haliny Marczuk, przewodniczącej obwodowej organizacji Ogólnoukraińskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Historii i Kultury oraz Switłany Osypczuk, dyrektora Rożyszczeńskiego Cenralizowanego Systemu Bibliotecznego.

Spotkanie poprowadziła Tetiana Burmistrowa, kierownik Zakładu Literatury do Spraw Sztuki. Wszyscy goście mieli okazję zapoznać się z archiwalnymi nagraniami wideo z występów znakomitej polskiej piosenkarki.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Łucku, 29.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code