Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wieczór chopinowski w Winnicy

Wieczór chopinowski w Winnicy

20 marca w winnickiej szkole kultury i sztuki im. Leontowicza odbył się wieczór muzyki fortepianowej, poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

W koncercie, zorganizowanym przez administrację szkoły oraz „Świetlicę Polska” wzięli udział jak młodzi wykonawcy tak i doświadczeni wykładowcy zakładu edukacyjnego, kształcącego zawodowych muzyków w Winnicy.

W większości posłuchać muzyki Chopina na ulicę Czkałowa 40 przybyła młodzież, chociaż nawet starsze panie, obecne na imprezie, bardzo emocjonalnie reagowały na utwory z połowy XIX wieku. Zaszczycił imprezę swoją obecnością także konsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski.

Muzyka Chopina jest zawsze na czasie, nawet w tak trudnym okresie, który teraz przeżywa Ukraina. Przecież Chopin też tworzył w warunkach, kiedy jego Ojczyzna była okupowana przez carską Rosję i wszystkie wiadomości z kraju młody Fryderyk przyjmował z trwogą i zaniepokojeniem.

Właśnie żywiołowy charakter Chopina odegrał kluczową rolę w powstaniu tak wspaniałych utworów, jak „Mazurek La minor”, „Etiuda №5” i innych, które zabrzmiały na sali winnickiej szkoły im. Leontowicza. Rozpoczął koncert znany pianista Oleg Rezcow  wyżej wspomnianym „Mazurkiem”,  po nim po kolei na scenie pojawili się Walery Futymski, Jana Szlabańska, Wira Paraszczuk, Alina Rezcowa oraz Olga Kozłan.

– Trzeba przypominać podolskiej młodzieży o polskiej muzyce a szczególnie o takich postaciach jak Fryderyk Chopin – uważa Olena Melnyczuk, współorganizatorka wieczoru chopinowskiego w Winnicy, dodając, że propagowanie muzyki klasycznej wśród młodzieży jest dziś bardzo aktualne.

Po nagranie czwartkowego koncertu muzyki Chopina, który odbył się w winnickiej szkole kultury i sztuki im. Leontowicza można zgłosić się do administracji tego zakładu edukacyjnego. Podobne koncerty nie odbywają się zbyt często w prowincjonalnej Winnicy. Dlatego warto korzystać z okazji i uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Mikołaj Bachur, bwp

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 533}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code