Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wieści z Krasiłowa

Wieści z Krasiłowa

Na przestrzeni ostatniego miesiąca społeczna organizacja „Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Krasiłowa” (PKOSK) przeprowadziła akcję „Edukacja w Polsce”. Jej celem było zapoznanie przyszłych studentów z polskimi uczelniami, zachęcanie ich do nauki języka polskiego oraz prezentacja podręcznika „Raz, dwa, trzy…i po polsku mówisz Ty!”, wydanego przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC…”.

Z taką akcją działacze społeczni z polskiej organizacji odwiedzili wszystkie pięć krasiłowskich szkół a nawet przedszkole nr 10, gdzie przeprowadzono także monitoring ilości dzieci polskiego pochodzenia.

Po hucznych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Starokonstantynowie i udziale w Biegu „Orła z Tryzubem” z okazji 96. rocznicy sojuszu Piłsudski-Petlura, krasiłowscy Polacy uczestniczyli w akcji ulicznej „Do Europy przez książkę” http://krasylivcrb.at.ua/news/vulichna_akcija_do_evropi_cherez_knigu/2016-05-20-340, w ramach której PKOSK przygotował wystawę „Edukacja w Polsce”. Logicznym finałem imprezy stało się umieszczenie stałej witryny w Centralnej Rejonowej Bibliotece http://krasylivcrb.at.ua/ o edukacji w Polsce. Podobna prezentacja ma powstać także w wersji elektronicznej.

Wielką radością była piękna uroczystość Pierwszej Komunii, w której wzięło udział czworo dzieci z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Krasiłowie.

Projekt „Biało- Czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” jest realizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Rusłan Garnyk, prezes PKOSK, 15.06.16 r.

 


{morfeo 1204}